Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-09-2017

Odświeżone i czyste sale do nauki, zabaw, zajęć sportowych, nowe pomoce dydaktyczne, meble – wszystko to czeka na uczniów lubańskich podstawówek. Przed kadrą pedagogiczną, uczniami i rodzicami nowy rok szkolny „po nowemu”.

W związku z reformą oświaty szkoły miały nie lada wyzwanie, aby przygotować się na wrześniowe przyjęcie dzieci. Uczniowie dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej stają się uczniami 8-letniej szkoły podstawowej. Okres wakacyjny to czas intensywnych działań i pełnego zaangażowania wielu osób w dostosowaniu i udoskonaleniu funkcjonowania szkół w naszym mieście. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczną i właściwą edukację.

10 sierpnia br. radni miejscy (pisaliśmy o tym w artykule o sesji nadzwyczajnej, link) zdecydowali o przesunięciu środków w budżecie miasta, tak by w lubańskich szkołach wykonać można było przed powitaniem uczniów prace remontowe, konserwatorskie i porządkowe.

Odnawiano sale dydaktyczne, zaplecza sanitarne, sale sportowe, pokoje nauczycielskie, świetlice. Usuwano również wszelkie poważniejsze awarie hydrauliczne, elektryczne. W związku z wchłonięciem gimnazjów przez szkoły podstawowe niezbędne było przystosowanie pomieszczeń do nauki. Uczniowie po przekroczeniu szkolnych progów mogli poczuć powiew świeżości, pod każdym względem. Sale odnowione, pomalowane, podłogi wypolerowane na błysk, czyste tablice już czekają na pierwsze zapisanie.

W Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Mickiewicza „runęły mury”, a raczej ścianka na II piętrze dzieląca SP 1 z GIM 2. Kadra pedagogiczna również zasiądzie przy wspólnym stole w powiększonym pokoju nauczycielskim. Niespodzianką dla dzieci i młodzieży jest nowe boisko do piłki nożnej, które czeka na uroczyste otwarcie.

Naprawdę sporo prac przystosowawczych wykonano w Szkole Podstawowej nr 2. Całe zaplecze SP 2 z ul. Dolnej musiało zostać przetransportowane do budynku przy ul. Rybackiej, służącego wcześniej GM 3. Dostosowywano sale do potrzeb małych dzieci – klasy zostały odremontowane, położono gładzie, nowe podłogi, położono lamperie żywiczne.

Jeśli chodzi o organizację przestrzeni do nauki, nieco inaczej jest w Szkole Podstawowej nr 3 na ul. Górnej. Jako jedyna będzie prowadzić edukację w dwóch obiektach. W głównej siedzibie szkoły na ul. Górnej zdobywać wiedzę będą uczniowie klas I-VII. Natomiast pozostałe klasy gimnazjalne, dwie kl. II i dwie kl. III zostaną w budynku przy ul. Skalniczej. Tu odnowiono ogrodzenie.

Gotowa na przyjęcie uczniów jest także Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Kopernika. W związku ze zwiększoną liczbą uczniów, na ostatnim piętrze, zlikwidowano wnękę, w której powstała nowa sala do nauki. Zagospodarowano również nową salkę do gimnastyki. We wrześniu dzieci będą mogły cieszyć się z nowych szafek szkolnych. Szkoła może zawsze liczyć na pomoc rodziców i bliskich. Nowe szafki zostaną zakupione ze środków zebranych podczas szkolnych festynów.

Remonty i adaptacje to nie jedyna praca, jaka musiała zostać wykonana. Oświata po nowemu to także problem organizacyjny. Sposób wdrażania reformy ustalony został w prawie oświatowym. Do 31 marca br. gminy miały podjąć uchwały w tej sprawie i tak się stało w Lubaniu.

Jak informuje lubański samorząd, w mieście nie wystąpiły ograniczenia zatrudnienia lub rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami. Niektórzy nauczyciele zyskali cały etat w ośmioletniej szkole podstawowej w miejsce umów na kilka godzin na czas określony. Pełne rozeznanie w sytuacji będzie, gdy ustalone zostaną wszystkie sprawy związane z nowymi nauczaniami indywidualnymi, zajęciami rewalidacyjnymi i dodatkowymi zajęciami z języka polskiego. Nie utracił pracy również nikt z pracowników niepedagogicznych. Trzeba także dodać, że psychologowie z gimnazjum pozostają w zatrudnieniu w szkołach podstawowych, do których zostały włączone gimnazja.

Jeśli chodzi o mechanizm zapisu do szkół, niewiele tu się zmieniło. Szkoły mają określone obwody, zgodnie z którymi według Prawa Oświatowego dzieci są przyjmowane z urzędu. W praktyce jednak to rodzic ostatecznie decyduje o zapisaniu dziecka do konkretnej szkoły.

Ostatecznie rok szkolny 2017/18 uroczyście rozpoczął się w mieście czterema apelami (zapraszamy do oglądania naszej fotorelacji, link).  Dyrektorzy zapewniają, że szkoły są przygotowane i gwarantują bezpieczną, spokojną i dobrą edukację.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...