Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-05-2017

Lubańscy seniorzy działający przy Ośrodku Wsparcia Dziennego wzięli udział w IX "Wiośnie dla Seniorów" organizowanej przez miasto Kamenz.

Propozycja spotkania była pomysłem strony niemieckiej. Przed około dwoma miesiącami do lubańskiego ratusza zawitał z zaproszeniem niemiecki emerytowany pastor Wilfried Krause. Jako że Lubań i Kamenz należą do Związku Sześciu Miast Łużyckich, współpraca również na poziomie spotkań seniorów była mile przyjęta. 

10 maja br. grupa 37 osób zawitała do Kamenz, aby wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Strona niemiecka przygotowała wspaniały program pobytu. Spotkanie rozpoczęło się spacerem po mieście, podczas którego przewodnik zapoznał z najciekawszymi osobliwościami miasta. Spacer rozpoczął się od zwiedzenia późnogotyckiego kościoła halowego, dawnego klasztoru franciszkanów w Kamenz. Dzisiaj obiekt wykorzystywany jest jako kościół oraz muzeum sakralne, znajduje się w nim m.in. 5 rzeźbionych w drewnie ołtarzy. 

Następnie grupa przeszła do rynku, zapoznając się z historią miasta, napotykając po drodze wiele śladów związanych z pisarzem Gottholdem Ephraimem Lessingiem. Był to niemiecki estetyk, pisarz, krytyk i teoretyk literacki epoki oświecenia, reformator dramatu niemieckiego i jeden z najważniejszych autorów dramatycznych tamtego okresu. Pisarz urodził się w 1729 r. właśnie w tym mieście i przebywał w nim do 12 roku swojego życia. Mieszkańcy Kamenz do dziś zachwycają się jego twórczością i są bardzo dumni, że ich miasto wydało tak wybitną osobę. Kamenz nawet określa się w swoim haśle promocyjnym miastem Lessinga, znajduje się tam wspaniałe muzeum poświęcone jego twórczości. 

Po zapoznaniu się z lokalną historią i kulturą, lubanianie wzięli udział w głównej imprezie, prowadzonej przez Wilfrieda Krause. Gospodarz serdecznie powitał grupę seniorów z Lubania oraz towarzyszącego grupie zastępcę burmistrza Lubania Mariusza Tomiczka. Spotkanie miało wyjątkowy charakter, bowiem przygotowano występ śpiewaczki operowej, której miastem rodzinnym jest Kamenz. 

Nasi seniorzy wspaniale pokazali się w prezentacjach muzycznych. Ich występ, złożony z polskich skocznych, ludowych piosenek (w tym jednej zaadaptowanej na język niemiecki) zachwycił publiczność i został nagrodzony aplauzem. W programie nie zabrakło też satyry politycznej, skeczów i miłych niespodzianek dla seniorów. Sam pomysł okazał się znakomitym sposobem na integrację tej grupy społecznej obu miast.

ŁCR (foto: ŁCR/MDK)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...