Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-04-2017

Już podczas wakacji na szczyt Wieży Brackiej będzie można nie tylko wspiąć się po 123 brackich schodach, ale także komfortowo wjechać windą.

Dzięki współpracy z firmą ElevaTOWEr Inc. ze Szkocji sztandarowy lubański zabytek stanie się wzorcowym rozwiązaniem, łączącym średniowieczną zabudowę ze współczesnym standardem aktywnej turystyki opartej na przeżyciach i emocjach.

Ponad 40-metrowej wysokości winda zewnętrzna ułatwi dostęp do najwyższego tarasu wieży. Będzie także nie lada atrakcją, bo trzeba powiedzieć, że żadna średniowieczna wieża w Polsce ani w całej Europie nie ma takiej konstrukcji.

Na ten innowacyjny pomysł wpadł lubański samorząd, przeglądając realizacje ElevaTOWEr Inc. Ta spółka o kapitale zachodnim specjalizuje się w projektowaniu niestandardowych rozwiązań dla parków rozrywki, parków kulturowych i zabytkowych miast. Jak się okazało, zarząd ElevaTOWEr Inc jest zainteresowany eksploracją rynku wschodniego oraz stworzeniem modelowego projektu, zlokalizowanego na średniowiecznej budowli. Dlatego szkocka firma gotowa jest zrealizować tę inwestycję w przeważającej większości z własnych środków. Niewykluczone jest także, że powstałe w ten sposób partnerstwo publiczno-prywatne będzie starać się o dofinansowanie z UE na rozwój infrastruktury turystycznej.

Jak się dowiedzieliśmy, o współpracę z ElevaTOWEr zabiegali również zarządcy Wieży Rycerskiej w Siedlęcinie i Wieży Zamkowej w Zamku Frydlant. Szkoccy przedsiębiorcy poważnie rozważali także Wieżę Wodną (Wasserturm) w Bautzen, która jednak odpadła z przyczyn konstrukcyjnych. Lubań z Wieżą Bracką ostatecznie zwyciężył rywalizację. Jednym z atutów naszego obiektu był fakt, że przeprowadzona w roku 2016 dokładna analiza budynku metodą 3d jasno pokazała brak jakichkolwiek przeciwwskazań do realizacji tej inwestycji.
Prace nad zewnętrzną windą mają rozpocząć się równolegle z planowanym remontem zabytku i zakończyć się w lipcu. Inwestor zaprezentował już wizualizacje przedsięwzięcia.

Historia budynku jest ciekawa i burzliwa, podobnie jak historia całego regionu i samego Lubania. Wieża Bracka została wzniesiona w 1318 r. Wzmacniała obronę najważniejszej bramy miejskiej i klasztoru franciszkanów, stanowiła punkt obserwacyjny. Zazwyczaj to wokół niej koncentrowały się rozstrzygające walki o Lubań. W czasie wojny trzydziestoletniej dwukrotnie żołnierze szwedzcy próbowali zburzyć Wieżę Bracką, na szczęście żadna z prób się nie powiodła.

W 2012 roku po ograniczonym w stosunku do potrzeb remoncie dofinansowanym z MKiDN Wieża Bracka po latach została udostępniona do zwiedzania.

Wizualizacje: studio B&S na zlecenie ElevaTOWEr Inc
Oprac. na podstawie materiałów ElevaTOWEr Inc. - ŁCR
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...