Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-06-2016

W pierwszy weekend wakacji przypada Noc Świętojańska. Barwne obchody tego święta dobrze się przyjęły, więc „słowiańskie walentynki” w wersji XXL zostały włączone do Dni Lubania jako inaugurujący je dzień.

To będzie bardzo kolorowy początek święta naszego miasta. Społeczność Gimnazjum nr 3, współorganizująca świętojanki z ŁCR i MDK przyzwyczaiła nas do słowiańskich obrzędów, ale też do poznawania tradycji innych kultur. W tym roku na błoniach nad Siekierką zaproponują oni wyjątkowo spektakularny i pozytywny w swej wymowie zwyczaj Holi – czyli indyjski śmigus dyngus, zaadaptowany w naszym kręgu kulturowym jako festiwal kolorów. Uczestnicy tego święta obrzucają się proszkiem we wszystkich kolorach tęczy, co tworzy bardzo widowiskowy efekt. Próbkę festiwalu kolorów mieliśmy w Dzień Wiosny pod fontanną. Żywiołowe przedstawienie zachwyciło przechodniów i było prawdziwą gratką dla fotografów amatorów.

Nad Siekierką nie zabraknie też naszych ludowych zwyczajów, z puszczaniem wianków na czele. Społeczność GM 3 wspomogą członkowie i członkinie Akademii Seniora z Ośrodka Wsparcia Dziennego. Nawiązana przez te dwie aktywne grupy współpraca międzypokoleniowa zaowocowała już wieloma wspólnymi imprezami. Przed świętojańskim świętowaniem będzie można rozgrzać się w rynku przy oryginalnych dźwiękach zespołu „Chapeau bas”.

Około godziny dziewiętnastej dobrze już rozbawieni uczestnicy wydarzenia wybiorą się Lubańskim Korowodem Świętojańskim do rynku, by obudzić wszystkich pozostałych mieszkańców miasta i zaprosić ich do zabawy. W korowodzie wezmą udział przedstawiciele lubańskich środowisk artystycznych, organizacji pozarządowych, zakładów pracy i maluchy. 

Jak mówią organizatorzy, inspiracją korowodu są liczne udane plenerowe podobne akcje lubanian. Jasno pokazują one, że coraz bardziej lubimy wychodzić z zabawą i edukacją na ulice miasta, ożywiać je i budzić. Jest to też wyraźna tendencja w programach współczesnych wydarzeń kulturalnych w Polsce.
W rynku czekać będzie duża scena, na której Dni Lubania zostaną oficjalnie otwarte. Następnie wystąpi rozgrzewająca serce i ducha Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna. Finałem tego dnia będzie widowisko taneczno-muzyczne „Obrzędy Nocy Świętojańskiej” w wykonaniu Zespołu i Tańca Narodowego i Estradowego ze Świdnicy.

Na zachętę zapraszamy do obejrzenia galerii najpiękniejszych zdjęć z Nocy Świętojańskich z lat 2014 i 2015 oraz z Festiwalu Kolorów GM3, który odbył się w tegoroczny Dzień Wiosny.

Imprezę organizuje Miejski Dom Kultury i Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa przy wsparciu Łużyckiego Centrum Rozwoju i Ośrodka Wsparcia Dziennego.
Sponsorzy, partnerzy, patronaty medialne

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...