Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-10-2013

Już po raz trzeci Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu skorzystało z oferty Krakowskiego biura Promocji Kultury. W tym roku zaprosiło teatr „Marionetka” z Krakowa ze specjalnym show teatralno-ekologicznym dla najmłodszych. Dziś o godzinie 10.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu dzieci z lubańskich placówek oświatowych miały okazję bycia świadkiem fantastycznego widowiska pn „W poszukiwaniu Leśnego Szumu”, które niosło za sobą zarówno dobrą zabawę jak i ekologiczny morał.

W skrócie o przedstawieniu

Dawno, dawno temu…, a może wcale nie tak dawno, w starym, ale pięknym lesie zdarzyło się coś, co zaniepokoiło i zasmuciło wszystkich jego mieszkańców. Ktoś ukradkiem, pod osłoną nocy zaśmiecił najpiękniejszą część lasu. A właśnie w tym miejscu zamieszkiwał mrukliwy, ale mimo to bardzo sympatyczny Borsuk Grzegorz. Tego dnia obudził się wyjątkowo wcześnie zaniepokojony dziwnym i nieprzyjemnym zapachem. To był zapach śmieci, które zasypały cały dom Borsuka Grzegorza. Dużo czasu zajęło mu wydostanie się spod tej sterty śmieci. A gdy już stanął na równe nogi i lekko się przeciągnął, stwierdził, że w całym lesie zapanowała niesłychana cisza. Okazało się, że z powodu ogromnego zanieczyszczenia lasu odgłosy, które go na stałe zamieszkiwały – takie jak: stukot dzięcioła czy kukanie kukułki – bardzo się wystraszyły i pochowały między śmieciami. Natomiast Leśny Szum uciekł do pobliskiego miasta, gdzie zamienił się w nieznośny szum ulicy. Borsuk Grzegorz nie czekał długo i wraz ze swoją przyjaciółką Poziomką postanowił odnaleźć i wydostać dźwięki spomiędzy śmieci, a Szum nakłonić do powrotu do lasu. Kiedy wszystkie leśne odgłosy wróciły do swojego miejsca zamieszkania nastąpiło wielkie sprzątanie lasu ze śmieci. Najpierw je jednak należało posegregować. Temu zadaniu trudno było sprostać, dlatego bohaterowie poprosili o pomoc dzieci z publiczności.



Spektakl „W poszukiwaniu Leśnego Szumu” poruszył tematykę segregacji odpadów, dzikich wysypisk, zanieczyszczenia lasów, ochrony dzikich zwierząt oraz szkodliwego wpływu hałasu. Widowisko było pełne uśmiechu i ekologicznej, wspólnej zabawy.

Każdego roku RCEE przygotowuje dwie specjalne imprezy dla najmłodszych, Koncert na „Dzień Ziemi” i teatr ekologiczny. Organizator liczy, że z uczestnictwa w nich w roku przyszłym skorzystają wszystkie zaproszone placówki.


ŁCR/RCEE

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...