Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-03-2013

Zawodnicy UKS „Orka Lubań”, Robert i Rafał Kusto, osiągnęli ogromny sukces zdobywając 4 medale Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu. Mistrzostwa odbyły się w dniach od 1 do 3 marca br. w Olsztynie i Dębicy.

Do Olsztyna na „Mistrzostwa Polski Juniorów 14 lat” pojechał Rafał. W zawodach wzięło udział 495 zawodników, w tym 271 mężczyzn i 244 kobiet ze 114 klubów z całej Polski. Rano odbywały się kwalifikacje w poszczególnych stylach i dystansach a po południu o godzinie 16.00 rozgrywano finały (Finał „A” o 1-10 miejsce w Polsce, Finał „B” 11-20 miejsce w Polsce). W pierwszym dniu zawodów Rafał rozpoczął bardzo mocno i zdobył srebrny medal, przegrał złoto o 0,03s. W drugim dniu Rafał startował na dystansie 200 metrów stylem klasycznym. I tutaj w kwalifikacjach nie miał sobie równych, wygrywając je i ustanawiając kolejny rekord życiowy - 2:29,37s. W finale Rafał nie dał nikomu szans i osiągając niesamowity wynik 2:27,05s zdobył złoty medal Mistrzostw Polski. Dwa dni mistrzostw i dwa wielkie sukcesy. W ostatnim dniu mistrzostw trzech najlepszych żabkarzy spotkało się na dystansie 100 metrów stylem klasycznym. Przed finałem wszyscy trzymali kciuki za Rafała, i tym razem nie zawiódł – wywalczył drugi złoty medal Mistrzostw Polski z wynikiem 1:07,76s. W tym dniu Rafał wystąpił jeszcze w finale A na dystansie 100 metrów stylem zmiennym i wywalczył 10 miejsce w Polsce w tym stylu. Ponadto w klasyfikacji drużynowej dziewcząt i chłopców „UKS Orka Lubań” zajął 9 miejsce wśród wszystkich klubów w Polsce, a wśród klasyfikacji medalowej chłopców wysokie 4 miejsce.

Do Dębicy na „Mistrzostwa Polski Juniorów 15 lat” pojechał starszy z braci - Robert. W zawodach wzięło udział 423 zawodników, w tym 240 mężczyzn i 183 kobiet ze 110 klubów z całej Polski. Robert zaczął mocno i awansował do dwóch finałów 50 metrów stylem dowolnym i klasycznym. W popołudniowych finałach wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski na dystansie 50 metrów stylem klasycznym uzyskując bardzo dobry czas 31,26s. Ponadto zajął 8 miejsce na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. W drugim dniu, Roberta czekał tylko jeden start na dystansie 50 metrów stylem motylkowym. W finale zajął 6 miejsce. Podsumowując Robert w pięciu startach na Mistrzostwach Polski wystąpił w czterech finałach A w których zajął odpowiednie 3,5,6,8 miejsce na różnych dystansach i w różnych stylach. Sukcesem jest również to, że na tych mistrzostwach Robert otrzymał certyfikat powołania go do kadry narodowej rocznika 1998. W klasyfikacji drużynowej dziewcząt i chłopców „UKS Orka Lubań” zajął 28 miejsce wśród wszystkich klubów w Polsce, a wśród klasyfikacji medalowej chłopców bardzo wysokie 18 miejsce.

- Od dłuższego czasu nasi pływacy są widoczni na arenie Dolnego Śląska zajmując czołowe lokaty na wszystkich zawodach w jakich starują. Mamy wielu utalentowanych zawodników, którzy także startują z bardzo dobrymi wynikami – mówi trener „UKS Orka Lubań” Krzysztof Wajcfelt - Robert i Rafał są wzorami dla wszystkich. Pokazują jak własną pracą i talentem można walczyć na arenie Mistrzostw Polski o najwyższe cele. Gratulacje należą się również pozostałym pływakom klubu: Marcinowi Sławińskiemu i Konradowi Tkaczyk (Mistrzostwa Polski 16 lat, Gliwice 2013r) oraz Wojtkowi Kulig (Mistrzostwa Polski, 15 lat Dębica, 2013), którzy poprawiając swoje wyniki życiowe zajęli bardzo dobre miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce w Polsce. Chciałbym również skierować słowa podziękowania dla zawodników i dzieci pływających w klubie, trenerów, rodziców oraz dla pana Arkadiusza Słowińskiego - Burmistrza Miasta Lubań oraz pani Małgorzaty Garula - Dyrektor MOSiR za pomoc i trud włożony szerzenie i promowanie kultury fizycznej i dyscypliny sportowej jaką jest pływanie – dodaje.