Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-07-2021

Po raz kolejny za sprawą festiwalu Kommen und Gehen w Lubaniu nie zabraknie kulturalnych wrażeń. Zapraszamy na cykl wydarzeń po stronie polskiej, ale też organizowanych u niemieckiego partnera.

Co nas czeka w Lubaniu? Warsztaty dotyczące muzyki synagogalnej, koncert pieśni synagogi liberalnej oraz zwiedzanie muzeum.

Warsztaty: współczesna muzyka synagogalna do wspólnego śpiewania

17 sierpnia o godz. 14:00 w Szkole Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu odbędą się niecodzienne warsztaty, które pomogą odkryć i przeżyć współczesną muzykę synagogalną.

Zajęcia poprowadzą: Shulamit Lubowska i Yoed Sorek będący studentami kształcenia kantorów w Abraham-Geiger Kolleg. Ich warsztaty skierowane są przede wszystkim do młodzieży, zaproszone są jednak także inne zainteresowane osoby z różnych grup wiekowych.

Historyczna muzyka religijna, przede wszystkim chrześcijańska, z biegiem lat została uznana za część „wspólnego dziedzictwa kulturowego”. Współczesna muzyka religijna pozostaje dla wielu ludzi w ukryciu. Związanie z miejscem i okolicznościami jak również nieśmiałość i strach przed kontaktem z ludźmi utrudniają spotkania z dzisiejszymi praktykami religijnymi.

Współczesna muzyka synagogalna, tworzona w Niemczech i na całym świecie, odzwierciedla żywy świat swoich (często młodych) uczestników, podobnie jak czynią to popularne style muzyczne. I tak oto dwoje doświadczonych, choć młodych „Praktyków” chce użyć muzyki jako możliwości do niewerbalnej komunikacji, aby uczestnicy i uczestniczki warsztatów mieli dostęp do jednego z aspektów życia Żydów Tu i Teraz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy poprzez bilet online lub wysyłając maila na adres: 1700@kommenundgehen.org

Warsztaty odbywają się we współpracy z Abraham Geiger Kolleg i z miastem Lubań. Koncert zostanie zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Działania są współfinansowane z funduszy podatkowych na podstawie budżetu przyjętego przez Parlament Kraju Związkowego Saksonia.

Koncert: „LeDor vaDor – z pokolenia na pokolenie” - śpiewy liberalnej synagogi z XIX wieku

17 sierpnia o godz. 19:30 Szkoła Muzyczna I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu, której nieobce wyszukane dźwięki, będzie rozbrzmiewać pieśniami synagogi liberalnej.

Koncert z udziałem Jaschy Nemtsova (fortepian), kantora Isidoro Abramowicza (baryton), Shulamit Lubowskiej (sopran) i Yoeda Soreka (tenor).

Koncert w Lubaniu łączy ze sobą klasyczne pieśni niemiecko-żydowskiej synagogi liberalnej XIX i początku XX wieku z życiem i twórczością Ludwiga Danzigera. Urodzony w 1874 roku w Lubaniu, jako syn szanowanych żydowskich kupców, pozostawił po sobie liczne dzieła malarskie i akwarelowe, a także bogaty dorobek rysunkowy. Uwiecznił nie tylko krajobrazy Gór Izerskich i Karkonoszy, ale także swoje rodzinne miasto. Projekcja jego obrazów wzbogaci akustyczne doznania koncertu o doświadczenia wizualne. Muzeum Regionalne zaprasza na wycieczkę z przewodnikiem po muzeum pod tytułem „Życie i twórczość Ludwiga Danzigera” (kiedy? 17 sierpnia o godz. 15:30, gdzie? Muzeum Regionalne w Lubaniu).

Wstęp na koncert oraz do muzeum biletowany (w cenie 10 EUR lub 40 zł). Bilety na koncert dostępne tutaj lub na zwiedzanie tutaj (bilet ten upoważnia do zwiedzania i udziału w koncercie) bądź na miejscu w dniu koncertu.

Czytaj więcej o koncercie oraz oprowadzaniu po muzeum.

Więcej informacji tutaj.

Program festiwalu Kommen und Gehen.

Zapraszamy również na FB Kommen und Gehen.

WSPÓŁPRACA - Koncert zostanie zrealizowany we współpracy z miastem Lubań.

SPONSOR - Koncert jest wspierany finansowo przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Działanie to jest współfinansowane z funduszy podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez saksoński parlament.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...