Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-11-2020

Pół tysiąca chryzantem w doniczkach trafiło do Lubania dzięki akcji pomocowej prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku w okresie Wszystkich Świętych w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią COVID-19 nie mogliśmy odwiedzić grobów bliskich nam osób. Jednak zakaz wstępu na cmentarz nie wiązał się tylko z brakiem możliwości zapalenia znicza, ale też z dużymi stratami finansowymi ze strony sprzedawców i producentów chryzantem. Mając to na uwadze, w szybkim czasie zorganizowano akcje, dzięki którym choć w pewnym stopniu udało się wesprzeć poszkodowanych przedsiębiorców. W pierwszym rzędzie kwiaty kupowały osoby prywatne. Swoją pomoc zaoferowały również samorządy. Wobec braku możliwości sprzedaży towarów przez handlujących burmistrz Lubania podjął decyzję o zwolnieniu ich z czynszu dzierżawy gruntu wokół cmentarza za okres od 31 października do 2 listopada br., czyli w dniach zamknięcia cmentarzy. Oprócz zwolnienia z czynszu Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu zadeklarował odkupienie niesprzedanych kwiatów od lubańskich przedsiębiorców handlujących przy naszym cmentarzu.

W międzyczasie pomoc na większą skalę zaaferowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie do ARiMR mogli wnioskować właściciele co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości lub co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości. Po złożeniu wniosku do Agencji należało przekazać bezpłatnie chryzantemy organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu terytorialnego lub innym instytucjom publicznym. W wyniku działań prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do Lubania trafiło 500 sztuk chryzantem, które ozdobiły skwer w centrum miasta, pomniki i lubańskie cmentarze.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...