Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-06-2020

1 204 989 zł, o tyle może aplikować Gmina Miejska Lubań już na  początku sierpnia w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych.

W czwartek 25. czerwca br. w Sali Narad Starostwa Powiatowego w Lubaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin wchodzących w skład Powiatu Lubańskiego oraz starosty, Walerego Czarneckiego z Senatorem Rzeczypospolitej Polskiej, Rafałem Ślusarzem. Wizyta senatora związana była z przyznaniem samorządom środków pochodzących z Funduszu Inwestycji Samorządowych. O te pieniądze samorządy lokalne będą mogły wystąpić już za miesiąc. Fundusz Inwestycji Samorządowych stanowi pewnego rodzaju tarczę dla samorządów i jest odpowiedzią rządu na problemy finansowe, jakie pojawiły się w budżetach gmin w wyniku epidemii .

- Na tą trudną sytuację, jaką jest epidemia COVID-19 musieliśmy zareagować w odpowiedni sposób - mówił Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Rafał Ślusarz. -  Zaistniała sytuacja spowodowała obciążenie obywateli i firm, ale też obciążenie samorządów. Przyszedł czas, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie, a takim rozwiązaniem jest Fundusz Inwestycji Samorządowych - wyjaśniał R. Ślusarz.

Samorządy będą mogły aplikować o środki do wojewody na początku sierpnia.  W połowie sierpnia powinny być gotowe decyzje, a we wrześniu planuje się przekazywanie pieniędzy do struktur samorządowych. Na co można przeznaczyć otrzymane wsparcie finansowe?

- Aplikować można zarówno na inwestycje już trwające, jak również nowe inicjatywy, ale takie, które będą służyły społeczności lokalnej, czyli szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacje, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy drogi - uzupełniał przedstawiciel Senatu. - Co istotne, przyznane środki można wykorzystać jako wkład własny gminy w większych przedsięwzięciach. Najmniejsza kwota wsparcia to, aż pół miliona złotych. Uważam, że proponowane sumy pieniężne są dużym wsparciem dla samorządów, które zostały dotknięte epidemią. Myślę, że jest to projekt, który warto dostrzec, docenić i niech on dobrze służy nam wszystkim - podkreślał R. Ślusarz.

Choć mówimy o tarczy dla samorządów, warto zauważyć, że zasilenie inwestycji, to również wsparcie firm i ich pracowników, którzy będą te inwestycje realizowali. Przedsiębiorstwa mogą się rozwijać i co istotne, utrzymać miejsca pracy. Samorządy już dziś zastanawiają się jak rozdysponować środki, o które mogą aplikować.

- To dobra wiadomość dla samorządów i w tym momencie dziękuję za zrozumienie - mówił Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Te pieniądze pojawiły się we właściwym momencie. Jestem z tego zadowolony, bo dzięki tym środkom będziemy mogli, jako miasto, zrealizować część zamierzonych inwestycji. Bez wątpienia postaramy się pozyskać całą przysługującą nam kwotę. Informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne chcemy zrealizować przy wykorzystaniu tego wsparcia finansowego, pojawi się już niebawem - zaznaczał burmistrz Lubania.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...