Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
09-01-2020

7 stycznia br., odbyły się w naszej ,,dwójeczce” Jasełka Bożonarodzeniowe dla rodziców, dziadków, gości i przyjaciół naszej szkoły.

  Tego dnia mogliśmy wspólnie uczestniczyć w dwu przedstawieniach – pierwszym przygotowanym przez panią Iwonę Tołstołucką-Świcę  wraz z uczniami z klas IV-VIII oraz drugim z udziałem uczniów UE. Dzięki uprzejmości pani Natalii Modrzejewskiej, asystenta rodzin UE w naszej szkole, wszyscy poznaliśmy zwyczaje i tradycje świąteczne na Ukrainie.      

  Ukraina jest jednym z niewielu państw na świecie, gdzie obchodzone są dwie Wigilie. Pierwsza, katolicka, obchodzona jest tradycyjnie 24 grudnia, a prawosławna 6 stycznia. Niezależnie od daty jednakże, ten szczególny dzień, u naszych sąsiadów, nazywany jest Swiatyj Weczir, Bahatyj Weczir, Bahata Kutia, albo Wilija. Wigilię na Ukrainie świętuje się podobnie jak u nas. Jest tradycja dzielenia się Prosforą (czyli święconą bułeczką z przaśnego chleba), która pełni rolę naszego opłatka. Tradycja12 dań na Wigilię jest również praktykowana w większości domów. Wedle starych podań powinno się również położyć po główce czosnku na każdym rogu stołu, aby odpędzić złe duchy, a do wieczerzy nie może zabraknąć chleba – symbolu pożywienia, czosnku – symbolu zdrowia, soli – znaku obfitości, oraz miodu – wróżącego powodzenie. 

  Starym i ciekawym zwyczajem na Ukrainie jest chodzenie z szopką. To miniaturowy teatr lalek, który znajduje się w skrzynce. Z jego pomocą pokazywane są spektakle na temat Bożego Narodzenia, również  i my widzieliśmy tę sakralną miniaturkę.

  Po ciekawym przedstawieniu wszyscy zostali zaproszeni na noworoczną ucztę na której dominowały tradycyjne, świąteczne smakołyki w postaci barszczu, pierogów, ryb, grzybów, kasz, fasoli, ziemniaków, gołąbków, ciast i kutii.

  Kolejny już raz nasza społeczność szkolna mogła poczuć magiczną moc świąt, tradycji i zwyczajów, które w tym roku dodatkowo urozmaicone zostały akcentami zza wschodniej granicy.                                                                                                                         

WCz.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...