Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-11-2019

Na ulicy Mostowej rozpoczęła się przebudowa drogi.

Mieszkańcy oczekiwali tego remontu od dłuższego czasu. Skąd opóźnienia w pracach nad przebudową ul. Mostowej? Przede wszystkim wiązały się z koniecznością przygotowania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac modernizacyjnych. Trudności dotyczyły błędów w pierwotnym projekcie, które wymagały skorygowania. Nie bez znaczenia była również przedłużająca się procedura przetargowa. Dwukrotnie ogłaszano przetarg na wykonawcę projektu i dokumentacji technicznej i dwa razy nie doszło do rozstrzygnięcia. Udało się to dopiero za trzecim razem. Stąd inwestycja została przeniesiona z 2018 r. na 2019 r. Ponadto pojawiła się konieczność przygotowania dodatkowych dokumentów wymaganych przez nadzór w Starostwie Powiatowym w Lubaniu, czyli pozwolenia wodno-prawnego. To wpłynęło na miesięczne opóźnienie wejścia firmy i wdrożenie prac.

Rozpoczęte prace mają za zadanie kompleksowo zmodernizować ul. Mostową. Zostanie wykonywana nowa nawierzchnia i przebudowana instalacja oświetleniowa z wymianą słupów i opraw oświetleniowych. Pojawi się także nowy jednostronny chodnik z kostki betonowej. Pierwotny projekt zakładał, że chodnik ma być po przeciwnej stronie drogi. Jednak po konsultacjach z mieszkańcami powrócono do starego przebiegu chodnika i usytuowania przejścia dla pieszych. Wśród zaplanowanych robót budowlanych będą także takie, które z punktu widzenia mieszkańca są mniej widoczne, tj. sieć kanalizacji deszczowej z odprowadzeniem wód opadowych do rzeki Kwisy. Po części zostanie również zagospodarowany teren wokół drogi. Będą tam oznaczone zieleńce i częściowo będzie wykonany dojazd do garaży. Droga nie jest długa, ale zakres prac jest duży, co wpłynęło na cenę remontu. Całkowity koszt to ok. 1 mln 100 tys. zł.

Inwestycja realizowana jest w okresie jesienno-zimowym, więc termin realizacji zależeć będzie przede wszystkim od pogody

– Rozmawiałem z wykonawcą i on zapewnia, że zrobi wszystko, żeby jeszcze w tym roku zrealizować prace – mówi Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. – Zdajemy sobie jednak sprawę z utrudnień, którą mogą wyniknąć ze względu na warunki atmosferyczne. Śnieg czy intensywne opady mogą opóźnić zakończenie remontu. Wtedy koniec inwestycji w całości jako efekt satysfakcjonujący mieszkańców będzie możliwy dopiero przyszłym roku. Z tego względu mieszkańców proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.  Mam nadzieję już wkrótce mieszkańcy będą mogli się cieszyć z nowej drogi i bezpiecznych rozwiązań, które zostaną tam zastosowane. Wszak budujemy dla nich – podkreślał burmistrz.

(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...