Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
31-10-2019

Europejska Stolica Kultury to zaszczytny tytuł, o który ubiega się wiele miast naszego kontynentu. Tytuł niesie ze sobą ogromną ilość imprez kulturalnych, prestiż, ale też ogromny zastrzyk finansowy dla wybranego miasta.

Tytułem zainteresowane są nie tylko uznane ośrodki kulturalne, ale również mniejsze miejscowości, dla których ESK jest ogromną szansą na rozwój i promocję. 

W 2025 roku szansę na tytuł mają dwa miasta. Jedno z Niemiec i jedno ze Słowenii. Tak się składa, że najbliżej Lubania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęło starania miasto Zittau. Na swojej drodze będzie musiało pokonać dużo „większych” od siebie - Drezno czy Norymbergię. Zittau jako miasto na styku trzech granic ubiega się o ten tytuł nie tylko dla siebie. W projekcie ma wziąć udział kilka miast: Lubań, Goerlitz, Bautzen, Kamenz, Löbau, Zittau, Bogatynia czy Hradek wraz z całymi powiatami. Wszystko zależy od decyzji komisji oceniającej oferty. Czy ESK zostanie jedno miasto, czy tak jak w tym przypadku cały region? Niebawem poznamy wyniki. 

W maju br. mieszkańcy Zittau opowiedzieli się w referendum za ubieganiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Z końcem września ruszył proces aplikacyjny. Miasto Zittau oficjalnie złożyło przygotowaną ofertę. Ogłosiło motto wspólnej aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Zittau 2025: „365° ŻYCIE”, symbolizuje to życie 360° przez 365 dni w roku.

Miasto Lubań jest jednym z sąsiadów popierających starania partnera w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025. W sierpniu br. w siedzibie Urzędu Miasta Lubań odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami Zittau. Burmistrz Lubania wyraził chęć współpracy oraz pomocy w ubieganiu się naszego sąsiada o tytuł ESK 2025. Omówiono strategię promocji międzynarodowego projektu, który może przynieść korzyści naszemu regionowi, tym bardziej, że budżet na realizację przedsięwzięcia będzie pochodził z funduszy unijnych. Partnerska pomoc byłaby szansą dla Lubania i pozostałych miast zaangażowanych w ten projekt.

Program Europejskich Stolic Kultury ma na celu promowanie bogactwa i różnorodności kultur oraz wzmocnienie u obywateli poczucia przynależności do wspólnego, europejskiego obszaru kulturowego. Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego realizacji. Dzięki uzyskanym zewnętrznym funduszom wybrane miasto oraz otoczenie może poszerzyć ofertę kulturalną, co przełoży się na zwiększenie liczby odwiedzających i rozwój społeczno-gospodarczy. Badania przeprowadzone przez Komisję Europejską potwierdziły, że miasta otrzymawszy honorowy tytuł rozkwitają.
Wizja Zittau, w której trzy kraje współpracują w dążeniu do jednego celu, to wielka szansa dla umocnienia oraz ożywieia regionu i ważny impuls w rozwoju Europy.

Już w połowie grudnia okaże się, czy Zittau przejdzie wstępną selekcję i zostanie zakwalifikowane do dalszego etapu.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...