Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-10-2019

W środę 9 października br. lubańscy radni spotkali się na sesji nadzwyczajnej. Zaakceptowanie zmian w budżecie miasta celem realizacji zadania OSA wydawało się być kwestią oczywistą. Obrady zyskały jednak niespodziewany przebieg.

W czerwcu br. pisaliśmy o tym, że na ulicy Skalniczej (Księginki) tuż przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi powstanie Otwarta Strefa Aktywności (czytaj więcej). We wrześniu została podpisana umowa z Ministerstwem Sportu i Turystyki, które miało dofinansować zadanie w kwocie 25 tys. zł. Po rozstrzygnięciu przetargu na budowę strefy okazało się, że potrzebne są dodatkowe środki. Aby dofinasowanie z ministerstwa nie przepadło, a zadanie mogło być zrealizowane w terminie zwołano sesję nadzwyczajną. Krótkie obrady przerodziły się w burzliwą dyskusję. Radny Robert Daszkiewicz reprezentujący klub radnych „Nowy Lubań” zaraz po rozpoczęciu sesji złożył wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmiany w budżecie na 2019 rok. Zdaniem radnych opozycji projekt należałoby poprawić pod względem rzetelności i powinien on być złożony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Domagano się wyjaśnienia nieścisłości finansowych, jakie zostały dostrzeżone w zaproponowanej uchwale. Nieścisłości niemałe, bo opiewające na kwotę około 750 tys. zł zostały po krótkiej przerwie wyjaśnione.

- Wątpliwości części radnych opozycji budziła różnica kwot dochodów i wydatków pomiędzy wartościami zawartymi w przyjętej 24 września Uchwale Rady Miasta Lubań w sprawie zmiany w budżecie w 2019 r. nr XIV/99/2019 a tymi w projekcie – komentuje sytuację Skarbnik Miasta Lubań, Łukasz Maćkowiak. – Wraz z burmistrzem Arkadiuszem Słowińskim wyjaśniliśmy, że ww. różnica wynika z wprowadzonych Zarządzeniami Burmistrza Miasta Lubań dochodów i wydatków przeznaczonych na politykę społeczną. Zmian dokonano na podstawie informacji od Wojewody Dolnośląskiego, z których wynikało, że kwota 730 066 zł rozdysponowana zostanie na realizację zadań zleconych –  między innymi wypłatę świadczeń wychowawczych i program „Dobry start”.

Mimo wyjaśnień burzliwa atmosfera nie opuszczała Sali Rajców. To czy OSA przy SP3 jednak powstanie stało pod znakiem zapytania, a rozmowy obecnych na sali zaczynały nieco odbiegać od tematu obrad. Ostatecznie wniosek o zdjęcie z porządku sesji   procedowanej uchwały został odrzucony przez większość radnych. Poskutkowało to opuszczeniem sali przez opozycję, która odmówiła głosowania. Większością głosów (11 za, 2 przeciw, 3 nie głosowały) uchwałę przyjęto, dzięki czemu w budżecie zajdą odpowiednie zmiany, a przy SP3 powstanie OSA. Plan dochodów budżetu miasta po zmianach wynosi 85 096 131, 10 zł, zaś plan wydatków budżetu miasta po zmianach wynosi 89 781 346, 79 zł. Następna sesja Rady Miasta Lubań odbędzie się 29 października.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...