Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-09-2019

Decyzją radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w Lubaniu powstanie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD).

Zgodnie z przyjętą uchwałą, Lubań został wskazany jako kolejne miasto, w którym może być przeprowadzany egzamin państwowy w zakresie prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1 i B.

Szansa na uzyskanie prawa jazdy w Lubaniu to dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców naszego miasta jak i okolic. Najbliższe ośrodki egzaminacyjne znajdują się w Bolesławcu, Lubinie, Legnicy i Jeleniej Górze. Dzięki staraniom lubańskiego samorządu w Lubaniu zostanie utworzona filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Legnicy.

Lubański WORD będzie zlokalizowany w budynku po byłej Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Dolnej 8. Aktualnie ma tam swoją siedzibę kilka organizacji pozarządowych oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Docelowo przed budynkiem ma powstać kilka dodatkowych miejsc parkingowych, a boisko zostanie zaadaptowane na plac manewrowy.
Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie wykonana modernizacja toalet i podjazd dla wózków inwalidzkich. Zadania związane z adaptacją budynku i terenu będą współfinansowane przez miasto i ośrodek z Legnicy.

Stworzenie możliwości zdawania państwowego egzaminu na prawo jazdy w naszym mieście było możliwe dzięki podpisaniu porozumienia pomiędzy lubańskim samorządem a Legnickim WORD-em oraz dzięki temu, że w Lubaniu do 1998 roku funkcjonował wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Ważny jest też fakt, że Lubań posiada odpowiednio dostosowaną infrastrukturę drogową, która będzie pozwalała na sprawdzenie kwalifikacji kandydata na kierowcę.
Wszystkie warunki, które musi spełnić ośrodek ruchu drogowego, aby mógł w nim zostać przeprowadzony egzamin zostały już sprawdzone. Decyzję o wyborze ośrodka egzaminacyjnego będą podejmowały szkoły przeprowadzające kursy na prawo jazdy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że egzaminy będą się odbywały 2-3 razy w tygodniu w godz. 7.30-15.30.

– Liczymy na to, że większość szkół lubańskich i okolicznych będzie chciała skorzystać z naszego ośrodka w Lubaniu – powiedział Mateusz Zajdel Zastępca Burmistrza. – Chcemy, aby lubański WORD rozpoczął swoją działalność jak najszybciej. Mamy nadzieję, że uda się to do końca listopada, ale wszystko zależy od wykonawców – mówił M. Zajdel.

Zlokalizowanie ośrodka w naszym mieście będzie dużym ułatwieniem dla przyszłych kierowców.  Dużo łatwiej zdaje się egzamin w takim miejscu jak Lubań, o niedużym natężeniu ruchu niż w dużym mieście, gdzie pojazdów na drodze jest kilka razy więcej.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...