Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-06-2019

Płyty cmentarne spod Wieży Brackiej trafiły do lapidarium na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. Przeprowadzka płyt jest związana z ich zabezpieczeniem.

Od kilku lat w parku przy Wieży Brackiej znajdowały się barokowe płyty z tajemniczymi inskrypcjami. Wpisały się one w otoczenie czternastowiecznego zabytku i nie wzbudzały większego zainteresowania mieszkańców. Szóstego czerwca br.  kamienne epitafia spod wieży  zostały przetransportowane na cmentarz. Zmiana lokalizacji płyt wynika z potrzeby ich zabezpieczenia. Leżąc w pozycji poziomej tablice były narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Napisy na płytach z czasem stałyby się nieczytelne i trudne do rozszyfrowania. Co się teraz stanie z płytami? Za zgodą konserwatora zabytków Urząd Miasta Lubań postanowił, że należy je przewieźć na cmentarz przy ul. Wrocławskiej. Zostaną oczyszczone, spionizowane i w tamtejszym lapidarium będą upamiętniać m. in. trzech lubańskich patrycjuszy: Johanna Seifferta (1655-1727), Clemensa Schϋtza (1622-1699) i Georga Guspricha (1627-1703).

Więcej na temat losów płyt można przeczytać w artykule Janusza Kulczyckiego pt. „Odnalezione po latach - epitafia z kościoła Świętego Krzyża”, który został opublikowany na łamach Ziemi Lubańskiej w 2011 roku. Można się z nim zapoznać tutaj.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...