Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-05-2019

W 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja lubanianie spotkali się na Osiedlu Piastów.

Lubańskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczął uroczysty przemarsz przedstawicieli szkół, instytucji, organizacji kombatanckich, służb mundurowych oraz mieszkańców miasta. Na uroczystości pojawiła się również Poseł na Sejm RP, Ewa Szymańska. Po przemarszu i złożeniu kwiatów odbyła się msza święta w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba Apostoła. Całość wydarzenia uświetniła Lubańska Orkiestra Reprezentacyjna, która po mszy świętej zagrała patriotyczny koncert. Kilka słów w imieniu Burmistrza Miasta Lubań przekazał mieszkańcom jego Zastępca, Mateusz Zajdel (z treścią przemówienia, można się zapoznać poniżej). Warto pamiętać, że trzeci maja to dzień, w którym obchodzimy podwójną uroczystość - Święto Narodowe Trzeciego Maja i Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na lubańskie obchody zapraszali: Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński i Starosta Lubański Walery Czarnecki.

(ŁCR)

Przemówienie Zastępcy Burmistrza Miasta Lubań, Mateusza Zajdla:

„Wiele pięknych słów można powiedzieć o Konstytucji 3 Maja. O polskich myślicielach i ludziach czynu, których wizja zdecydowanie wyprzedziła epokę. O ideach, które stały za drugą na świecie i pierwszą w Europie nowoczesną, spisaną konstytucją. O późniejszych, tragicznych wydarzeniach i tym, że Konstytucja 3 Maja przez swoich twórców nazwana została ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny.

Wiele takich pięknych słów dziś się mówi i pisze. Problemem współczesnych nam czasów nie jest jednak brak pięknych słów czy brak wiedzy. Wręcz przeciwnie, dostęp do informacji nigdy nie był tak szeroki jak teraz. Jeśli czegoś nam współcześnie brakuje, to czasu i energii. Może dlatego w początku maja powszechnie widzi się głównie okazję do wypoczynku. Ale, znajdując czas na wypoczynek i na przebywanie z rodziną, musimy znajdować też czas i energię na chwilę dla patriotyzmu i pokazywania własnym przykładem, że to nie są błahe, puste gesty.

W okresie zaborów, w tym najczarniejszych latach dziejów naszego kraju, świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja było surowo zabronione. Dziś składamy wiązanki na upamiętnienie tej rocznicy. W 1982 roku aresztowano Stanisława Wiktora Mieczyńskiego - nauczyciela, tłumacza i patriotę za to, że właśnie ten dzień uczcił złożeniem bukiecika fiołków. Został osądzony i zesłany za tak drobny, wydawałoby się, gest. My, mamy praktycznie nieskończone możliwości zadbania o naszą pamięć i historię. Możliwości, o których ludzie z pokolenia Stanisława Mieczyńskiego, którzy w szkole nie mogli uczyć języka ojczystego, mogli tylko marzyć.

My możemy wywiesić flagę, możemy organizować zgromadzenia i w nich uczestniczyć. Mamy pełną wolność ekspresji artystycznej i swobodę wypowiedzi. Mamy też dostęp do informacji, z których możemy skorzystać, pogłębiając naszą wiedzę. Potrzeba nam tylko czasu i energii. Dziękuję za przybycie dziś na uroczystość, za znalezienie czasu i energii na rzeczy tak ważne, za wdzięczność okazaną wszystkim pokoleniom patriotów, którzy byli przed nami. Za przykład dla kolejnych dorastających pokoleń.”

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...