Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-04-2019

Przez ostatnich 30 lat w Polsce rozdano ponad milion medali związkom małżeńskim, które przeżyły ze sobą pół wieku. W Lubaniu w ciągu ostatnich trzech lat ten imponujący wynik został nagrodzony ponad trzydzieści razy. Jak zdobyć Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie?

Małżeństwa mające na koncie pięćdziesięcioletni staż bez wątpienia zasługują na nagrodę. Przeżyć pół wieku razem to nie lada wyczyn. Dlatego Ustawą z 17 lutego 1960 roku o orderach i odznaczeniach ustanowiono polskie cywilne odznaczenie państwowe - Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenie od 1989 roku nadawane jest obywatelom przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioski o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawiają prezydentowi wojewodowie. Co ciekawe, łącznie do 1992 (do końca obowiązywania ustawy z okresu PRL) przyznano 445 070 medali, a w latach 1992-2009 dalszych 772 044. W lubańskim Urzędzie Stanu Cywilnego w 2016 roku zostało złożonych 11 wniosków jubileuszowych (z tego 6 na 50-lecie i 5 na ponad 50 lat), w 2017 - 14 wniosków (z tego 7 na 50 lat i 7 na ponad 50), zaś w 2018 - 17 wniosków na 50-lecie. W bieżącym roku lubańska Sala Ślubów też gościła już złotych jubilatów.

Aby rozpocząć procedurę nadania medalu, należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania jubilatów, fakt obchodzenia 50-tej rocznicy ślubu. Jeśli ktoś nie został uhonorowany medalem w odpowiednim czasie, istnieje możliwość zgłoszenia małżeństwa z dłuższym stażem. Zgłoszenia mogą dokonać zarówno sami jubilaci, jak i najbliższa rodzina bądź znajomi (ustnie, w formie elektronicznej lub papierowej, nie wcześniej niż rok przed datą jubileuszu). Następnie USC przekazuje sprawę dalej. Rozpatrzenie wniosku przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki trwa do 6 miesięcy. Po przyznaniu odznaczeń i odebraniu ich z Urzędu Wojewódzkiego w miejscowym Urzędzie Stanu Cywilnego, w Sali Ślubów organizowana jest uroczystość, podczas której przedstawiciel miasta wręcza odznaczenia jubilatom.

- Zachęcamy Jubilatów, którzy są mieszkańcami miasta Lubań oraz gminy Lubań i będą obchodzili 50-lecie pożycia małżeńskiego do zgłaszania tego faktu w tutejszym Urzędzie Stanu Cywilnego - informuje Beata Serwin, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lubaniu. - My ze swojej strony podejmiemy dalsze kroki zmierzające do uhonorowania i podziękowania im za wspólnie przeżyte lata.

Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego mieszczącego się na ul. Mickiewicza 6 lub dzwoniąc pod numer telefonu 75 646 44 32.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...