Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-10-2018

Członkowie Stowarzyszenia Zamek Czocha na czele z panem Januszem Skowrońskim, zorganizowali 5 października br. w Lubańskim Muzeum Regionalnym wystawę o znanej postaci, architekcie przebudowy m. in. zamku Czocha koło Leśnej i przebudowy zamku Grodziec koło Złotoryi – Bodo Ebhardzie.

Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości dyrektora naszego Muzeum Regionalnego - Ł. Tekieli oraz współpracy polsko – niemieckiej, ponieważ część eksponatów udało się pozyskać dzięki uprzejmości archiwum w Braubach. Na piątkowym wernisażu uczestniczyła delegacja z Braubach oraz przedstawiciel Uniwerytetu Wrocławskiego - pani doktor, która jako prelegent z wielkim zapałem przedstawiła postać sławnego architekta. Bodo Ebhard przebudował około 20 zamków, a podstawą tych budów był przede wszystkim powrót do czasów ich świetności, a więc do czasów średniowiecza. Dzięki pani prelegent i prezentacji multimedialnej w sali ślubów naszego Ratusza, poznaliśmy plany i zamysły Bodo Ebharda w materiale archiwalnym oraz wiele ciekawostek dotyczących naszego Regionu. Wystawa gościła już w kilku miejscach, ale w Lubaniu skupiła też liczne grono członków Klubu Historyk SP 4 w Lubaniu, którzy z nauczycielami historii p. E. Wojtusik i p. A. Franczak uczestniczyli w tym ważnym kulturalnie i historycznie wydarzeniu dla naszego miasta.

Agnieszka Franczaj

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...