Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-05-2018

Nasze Zoo Görlitz - Zgorzelec dumne jest ze swojego nowego nabytku: dwóch bardzo rzadkich żółwi cuora.

Tydzień temu do Naszego Zoo przybyły dwa piękne, złotogłowe żółwie cuora o wielkich oczach, które wykluły się w 2013 roku w Międzynarodowym Centrum Ochrony Zagrożonych Gatunków Żółwi w Münster.

Specjalnością tych zagrożonych wyginięciem gatunków żółwi jest zawias w pancerzu umiejscowiony na brzuchu, który umożliwia im podnoszenie przedniej i tylnej części pancerza do góry i zamykanie go. Mechanizm ten jest bardzo efektywny w przypadku obrony przed ich naturalnymi wrogami. Niestety przed największym wrogiem - człowiekiem, jest on nieskuteczny.

Żółwie, w szczególności żółwie cuora są niestety składnikiem chińskiej kuchni oraz medycyny naturalnej. Dwie hodowle w płd.wsch. Azji nie są w stanie pokryć wciąż rosnącego popytu. Dlatego na całym terenie Azji płd.- wsch. oraz częściowo na terenie Ameryki Płd. i Afryki żółwie te odławiane są ze środowiska naturalnego, w celu pokrycia zapotrzebowania rynku płd.wsch. Azji.

Aby zwrócić uwagę na tą drastyczną sytuację, żółw cuora został wybrany na zwierzę roku 2018. Poprzez działania publiczne oraz zbieranie datków organizowane są międzynarodowe projekty na rzecz ochrony tego gatunku.

Dwaj chwilowo jeszcze nieśmiali bracia, mieszkający od tygodnia w Görlitz, o kreatywnych imionach „88“ i „89“ pełnią ważną rolę ambasadorów ich zagrożonych wyginięciem, żyjących na wolności żółwi cuora.

Odwiedzając Nasze Zoo można je zobaczyć w terrarium przed wejściem do „Świergolandii”.

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...