Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-05-2018

Coś dla miłośników kultury ludowej, coś dla wielbicieli muzyki romskiej, ale też coś dla słuchaczy współczesnych rytmów. W najbliższych miesiącach Lubań ubarwią Sudecki Festiwal Minerałów, FolkArt i Cygański Tabor.

 

Miejski Dom Kultury w Lubaniu to miejsce, dla którego nuda jest pojęciem abstrakcyjnym. Organizator wielu wydarzeń miejskich przez okrągły rok ma ręce pełne roboty. Choć do czołowych lubańskich imprez zostało jeszcze trochę czasu MDK już teraz prężnie działa, aby finalnie mieszkańcy mogli spędzić czas wolny przy dźwiękach znanych i lubianych utworów. W 2018 roku lubanianie będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch wydarzeniach o charakterze międzynarodowym. W lipcu poznają nową jakość LAWY. Tym razem odbędzie się ona w ramach Sudeckiego Festiwalu Minerałów, nowego wydarzenia kulturalno-rozrywkowego. Zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni będą mogli wziąć udział w giełdzie minerałów i biżuterii oraz w warsztatach i wykładach, zobaczyć unikalne wystawy, odbyć wycieczki terenowe, poznać jarmark produktów regionalnych, sprawdzić stoiska handlowo-gastronomiczne i doświadczyć zabaw w wesołym miasteczku. Gdzie w tym wszystkim LAWA?

- Program LAWY został skonstruowany w taki sposób, że w momencie zakończenie giełdy w rynku, w amfiteatrze miejskim na Kamiennej Górze rozpoczynać się będą koncerty - wyjaśnia Bartosz Kuświk, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. - Od godziny 19.00 do około 24.00 lubański amfiteatr ożywią występy muzyczne. Gwiazdami wieczoru (piątek, sobota) będą Patrycja Markowska oraz grupa ENEJ.

Po miesięcznej odwilży lubański rynek nabierze regionalnych barw. FolkArt na stałe wszedł w repertuar imprez letnich. XV Festiwal Folklorystyczny "FolkArt 2018 - Bukowińskie Spotkania" to trzy dni dobrej zabawy na ludową nutę. Od 23 do 25 sierpnia 2018 na lubańskiej scenie odbędą się liczne koncerty zespołów z Rumunii, Węgier, Ukrainy i Polski, jarmark bukowiński, konkurs na najlepsze pierogi, nalewki i ciasta z owocami sezonowymi, wystawa fotografii "Urok Czerniowiec" oraz  Bukowiński Festiwal Nauk. W sumie na scenie w rynku zaprezentuje się ponad 200 wykonawców muzyki folklorystycznej z Polski i zagranicy. FolkArt z roku na rok rośnie w siłę.
Na nieco mniejszą skalę, ale z równie mocnym przytupem będziemy się również bawić w lokalnym gronie.

- Z racji posiadania w mieście Lubańskiej Orkiestry Reprezentacyjnej a już niedługo siedziby Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - oddział Dolny Śląsk 24 czerwca na lubańskim rynku zostanie zorganizowany Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych - zapowiada B. Kuświk. - Będzie to wydarzenie całodzienne w ramach, którego zaprezentują się orkiestry dęte z terenu województwa dolnośląskiego i lubuskiego.

Lato nie wyczerpie repertuaru lubańskich wydarzeń. Na przełomie września i października MDK zorganizuje Dzień Kultury Romskiej "Cygański Tabor". Jest to znana w Lubaniu impreza, do której miasto powróciło w roku ubiegłym po kilkuletniej przerwie. W tym roku dodatkowo będzie to benefis lubańskiego zespołu romskiego Kałe Jakha (50-lecie istnienia!).

Dodatkowo z okazji przypadającej w roku bieżącym 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez cały rok organizowane będą wydarzenia związane z rocznicą pod hasłem "Lubań dla Niepodległej". Na zakończenie obchodów 11 listopada w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu zorganizowany zostanie koncert patriotyczny z udziałem Lubańskiej Orkiestry Reprezentacyjnej oraz nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Lubaniu. Chór stanowić będą mieszkańcy, którzy zgłoszą swoją chęć udziału.

W ciągu całego roku Miejski Dom Kultury w Lubaniu jest organizatorem bądź współorganizatorem blisko 100 wydarzeń na terenie miasta. Są to różnego rodzaju festyny, koncerty, spektakle, spotkania, przeglądy czy występy artystyczne. Na co dzień w ramach bieżącej działalności w obiekcie odbywają się zajęcia taneczne, wokalne i teatralne. W ciągu tygodnia z zajęć korzysta blisko 400 osób.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...