Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-04-2018

Kolejne ciekawe odkrycie w Lubaniu!

Lubańskie Muzeum Regionalne na placu przy ul. Piramowicza odnalazło studnię, co było pewnym zaskoczeniem. Wszystko jednak przebiła zawartość studni. Wygląda na to, że można by z niej było zaczerpnąć szablę lub karabin. Cała kolekcja broni jest już zabezpieczona. A ponoć to dopiero początek tegorocznych odkryć.

Wśród odkryć były także kłopotliwe znaleziska – pociski moździerzowe, które wymagały zabezpieczenia, ewakuacji ludzi z pobliskich budynków i przeszukania terenu przez saperów. Po opanowaniu sytuacji i pełnym zabezpieczeniu, Muzeum Regionalne opublikowało intrygujące komunikaty o znalezieniu kolekcji broni i zapowiedziało konferencję prasową.

- W studni znaleźliśmy depozyt broni z drugiej połowy XIX wieku i I Wojny Światowej oraz pojedyncze egzemplarze wyposażenia bojowego z epoki II Wojny Światowej zarówno niemieckie jak i radzieckie – relacjonował dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego. - Natomiast jeśli chodzi o ten trzon kolekcji jest to broń pruska, niemiecka, francuska, rosyjska i angielska. Jest tam broń biała długa, palna, dominują bagnety – jest ich 19, około 15 szabel i pałaszy. Dodatkowo około 14 karabinów, jeden hełm, kilka hantli o różnym ciężarze, to są przedmioty już z sali gimnastycznej, która stałą obok studni. Także menażki, manierki i jakieś drobne przedmioty związane z funkcjonowaniem studni.

Pełny tekst artukułu będzie można znaleźć w najbliższym numerze Ziemi Lubańskiej

 (ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...