Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-11-2017

99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki splotły się w jeden spektakl słowno-muzyczny przedstawiony przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami gimnazjum w Lubaniu.

„Mimo tylu lat odległych, dzielących nas od czasów, gdy żył, działał i dowodził Tadeusz Kościuszko, jest On wciąż jeszcze jak nieśmiertelny, święty ogień, który płonie żywym, jasnym płomieniem ideału i gorącego ukochania wolności, jest wciąż najczystszym wzorem poświęcenia dla Ojczyzny, niestrudzonym obrońcą praw człowieka do swobody, wolności osobistej i niezależności”.

Tadeusz Kościuszko w poezji i w pieśni

 

Widowisko słowno-muzyczne lubańskiej Jedynki w MDK
„Kościuszko bohater wielu narodów”

Tadeusz Kościuszko - gorący patriota, wspaniały bohater walczący o wolność, równość i braterstwo wszystkich ludzi. Natchnienie wielu poetów, i to nie tylko polskich, sławiony przez pisarzy niemieckich i francuskich, angielskich i amerykańskich. Jaki był prywatnie? Jak wyglądało jego życie? W jaki sposób bronił praw człowieka? Co spowodowało, że uznaje się go za wzór poświęcenia dla Ojczyzny? Odpowiedź na te i inne pytania mogliśmy uzyskać w przygotowanym montażu słowno-muzycznym, poznając sylwetkę patrona naszej szkoły, niemal cały jego życiorys i wiele ciekawych epizodów z życia bohatera.

W tym roku przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji nie mogło w naszej szkole, której patronem jest właśnie sam Kościuszko, zabraknąć wydarzeń upamiętniających właśnie tego wielkiego wodza.

Popołudniowy czwartek, 09 listopada 2017 roku, był pełen wrażeń i wzruszeń. W tym czasie sala widowiskowa MDK w Lubaniu wypełniła się po brzegi. Uczniowie szkolnego koła teatralnego, kółka muzycznego i gimnazjaliści pod kierunkiem pani Jolanty Dziędzioły przedstawili całej społeczności szkolnej widowisko słowno-muzyczne, ukazując wiele epizodów z życia wielkiego bohatera. Całość urozmaiciły znane, ciekawe i wpadające w ucho piosenki. Za oprawę muzyczną przedstawienia odpowiedzialna była pani Danuta Janczak i pan Krzysztof Kucharczyk. Ruch sceniczny - układ krakowiaka w wykonaniu uczniów klas III, przygotowała pani Joanna Czerwiec.

Młodzi artyści zaprezentowali człowieka wielkich czynów. Krok po kroku ukazali drogę, w której wytrwale dążył do celu, sumiennie wywiązywał się ze swoich obowiązków, stawiał czoła przeciwnościom losu i rzetelnie zapracował na szacunek i uznanie. Aktorzy przedstawili miejsca związane z działaniami bojowymi i inżynieryjnymi naszego patrona. Pokazali, że w tym zwyczajnym bardzo człowieku ukryta była ogromna siła charakteru: żelazna wola  i wielka osobista odwaga.

Ponad 60 uczniów naszej szkoły wspaniale odtworzyło swoje role. Doskonała scenografia, oddające klimat tych wydarzeń, stroje i rekwizyty przeniosły nas w bardzo odległe, dzielące nas czasy, w których żył i dowodził sam Kościuszko. Za przygotowanie dekoracji odpowiedzialne były panie Małgorzata Chruściak i Maria Kulig, natomiast stroje przygotowała pani Justyna Ziółkowska.

          Spektakl ukazał gorące pragnienie wolności, bezgraniczne poświęcenie dla sprawy, bezprzykładne wprost ukochanie Ojczyzny, jakie żywił Kościuszko.  Pokazał, iż stały się one wspaniałymi drogowskazami na czas niewoli dla wszystkich tych, którzy mimo ucisku, prześladowania wroga podejmowali walkę z ciemiężcami z wiarą, że Polska wolną będzie.

Mogliśmy przekonać się, że w tym właśnie bohaterze

„Jest żelazo i kamień, i spiż z resztek armatnich kul,

I marmur, i gleba, która karmi naród. Są piaski i gliny czarnoziemu.

A nade wszystko jest krew i są kości żołnierzy

Poległych za niepodległość Polski”.

         Widowisko wszystkim bardzo się podobało, czego najlepszym dowodem były owacje widowni na stojąco po zakończonym występie. Na bardzo dobry spektakl złożyły się świetne dialogi i doborowa obsada. Nasi uczniowie, artyści obyci ze sceną, do perfekcji opanowali swoje role i w doskonały sposób pokazali swój artystyczny kunszt. Za to im serdecznie dziękujemy!

          Podziękowania kierujemy również w stronę wszystkich zaangażowanych w pomoc przy przygotowaniach do spektaklu, za okazaną życzliwość, dobre słowo i wsparcie finansowe.

I.S.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...