Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-11-2017

W przeddzień 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w kulturalnym sercu naszej Małej Ojczyzny miały miejsce wyjątkowe i wzruszające chwile. W Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości, którą zakończył poruszający serca występ dzieci.

Uroczystość rozpoczął okolicznościowym przemówieniem Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Niepodległości duże i małe przejawy

11 listopada 2017 r., to już 99 lat po pierwszym odzyskaniu niepodległości przez Polaków i ich kraj. Ulicami stolicy maszerują żołnierze, przemieszcza się ciężki sprzęt wojskowy, a niebo tną z zawrotną prędkością samoloty z biało czerwoną szachownicą – to politycy odbierają defiladę Wojska Polskiego i wszelakich służb mundurowych, a do ludzi przez radio, prasę, telewizję i Internet płynie hasło: Polska to niepodległy kraj. W międzyczasie ktoś rzuci kamieniem, podpali race, zniszczy jakiś samochód na zagranicznych rejestracjach i krzyknie, że Polska nadal jest w niewoli a rządzą nią przestępcy zależni od Berlina lub Moskwy. Ktoś inny pójdzie pod pomnik i złoży kwiaty na grobach wszystkich „niezłomnych” i dopowie, dzisiaj takich ludzi już nie ma.

Dziwny zaiste to obraz i zadziwiająca jest jego trwałość. Jakoś nie widać w tym optymizmu i radości.  Jedni napawają się widokiem broni, strasząc nas podświadomie na okrągło wizją ponownej utraty niepodległości a inni dostają spazmów z nienawiści.

Polsko! Polacy! – obudźcie się! Jest XXI wiek. Mamy niepodległość i każdy z nas nosi ją w sercu a jej przejawy możemy oglądać każdego dnia. Żyjemy w bardzo dobrych dla naszego narodu czasach, z całą pewnością najlepszych w całej jego historii.

- Naszą największą siłą są zdolni, pracowici i gotowi na wiele poświęceń ludzie.
- Naszą siłą jest niespożyta energia, wola pracy dla rodziny, wioski, miasteczka i Ojczyzny.
- Naszą siłą jest wytrwałość w dążeniu do małych celów i kreatywność.
- Wreszcie naszą siłą jest narastająca miłość do małych ojczyzn, z których przecież składa się Polska.

Polska to my a my to Polska!

Przejawy niepodległości obserwuję każdego dnia w naszej małej ojczyźnie – w Lubaniu. Jesteśmy małym miastem, ale za to jak wielkim duchem. Wolę pracy na rzecz Lubania, będącą przecież pochodną niepodległości przez wielkie „N” widać na każdym kroku. My Lubanianie odnosimy wiele sukcesów, podejmujemy rozmaite inicjatywy, nie boimy się wyzwań i w szybkim tempie zmieniamy wizerunek miasta na lepszy. To najpiękniejszy bukiet kwiatów złożony na pomniku niezłomnych i bolesnej historii naszego kraju. Owszem spieramy się, czasem kłócimy mocno wyrażamy swoje opinie, różnimy się w poglądach i wizjach, ale przecież o to nam chodziło przed tak ważnym dla nas rokiem 1918. To jest wolność z całym inwentarzem dobrodziejstw i przekleństw. Doceńmy to! Musimy jako Polacy nieco zmienić perspektywę postrzegania niepodległości na bardziej optymistyczną, bo jest z czego się cieszyć i być dumnym, musimy pamiętać nie tylko o tych, którzy dobrze strzelali i w słusznym kierunku, ale także o wielkich, cichych bohaterach, których i dzisiaj nie brakuje. Są wśród nas i na tej sali również jest ich wielu.

Moim osobistym życzeniem dla wszystkich Polaków i Lubanian jest, abyśmy w dniu 11 listopada zaczęli z poczuciem wewnętrznego spokoju i radością, bez pokazów siły militarnej, bez rac i kamieni, bez politycznych awantur i zacietrzewienia wyrażać do siebie wzajemny szacunek i emanować optymizmem, duma z naszych małych i wielkich sukcesów, jakie odnosimy każdego dnia, tu i teraz.

Parafrazując słowa poety: „Nie wystarczy mówić Kocham Polskę, Kocham Ojczyznę. Trzeba jeszcze tą miłość wziąć w dłonie i przenieść ją przez całe życie.”

Także, a może przede wszystkim, w prozie naszej codzienności!

 

W uroczystej akademii wzięły udział władze miasta i powiatu, radni Rady Miasta Lubań i radni Powiatu Lubańskiego, dyrektorzy instytucji życia publicznego, a także kierownictwo, pracownicy i funkcjonariusze Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu oraz dyrekcja, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu.

W dalszej części uroczystości Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu płk SG Roman Łubiński wręczył funkcjonariuszom Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odznaczenia, wyróżnienia oraz akty mianowania na kolejne stopnie służbowe.

Uczniowie I klasy o profilu proobronnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu ślubując na sztandar szkoły rozpoczęli swoją przygodę z mundurem. W obecności zaproszonych gości, rodziców oraz funkcjonariuszy OSS SG młodzież złożyła ślubowanie. Podczas akademii uroczyście przekazano na ręce uczniów sztandar Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Lubań do Izby Pamięci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej.

Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński oraz Przewodniczący Rady Miasta Lubań Jan Hofbauer wręczyli wyróżnienia zasłużonym przedsiębiorcom miasta Lubań. Wyróżnienia otrzymali: Zbigniew Medwecki, Karolina Janicka oraz Roman Serafinowicz.

Uroczystość zakończyły występy artystyczne i montaż słowno-muzyczny "Tadeusz Kościuszko bohater wielu narodów" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu. Goście stali się świadkami wielu ważnych scen z życia Tadeusza Kościuszki: miłosnych perypetii, składania przysięgi na krakowskim rynku, powstania kościuszkowskiego, klęski w bitwie pod Maciejowicami czy świadkami rozbiorów Rzeczypospolitej. Bohater narodowy pojawił się na lubańskiej scenie i stanął twarzą do wszystkich przybyłych gości, z wyciągniętą do góry szablą, wypowiedział znamienne słowa: „Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Twego”. Dało się słyszeć wiwaty i okrzyki po złożonej przysiędze. Znak dla Polaków, że dzieje się coś ważnego i podniosłego. Niejednemu uczestnikowi uroczystości szybciej zabiło serce. Historyczne sceny połączono z współczesną oprawą muzyczną. Uczniowie w najlepszym stylu upamiętnili patrona swojej szkoły. Brawo młodzież! Brawo Lubań!

Jutro, 11 listopada w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ciąg dalszy uroczystości, na które serdecznie zapraszamy:

godz. 11.15 - zbiórka przy kurhanie Józefa Piłsudskiego, złożenie kwiatów.

godz. 11.30 - Msza Św. w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w intencji Ojczyzny z udziałem orkiestry.

ŁCR

 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...