Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-11-2017

   Z dniem 1 sierpnia 2017 r. na mocy przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zmianie uległy zasady przyjmowania i wydawania legitymacji osoby niepełnosprawnej, która uprawnia m. in. Do ulgowych przejazdów  środkami publicznego transportu zbiorowego na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, ale też w przypadkach wielu jednostek organizacyjnych stanowi podstawę do korzystania z ulg i zniżek w dostępie do świadczonych przez nie usług.

   Ponadto od dnia 1 września 2017 r. zmieniły się wzory blankietu legitymacji osoby niepełnosprawnej, które określone zostały w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

   Zgodnie z nowym wzorem na rewersie umieszczony będzie kod QR, który będzie zawierał PESEL i numer legitymacji odpowiednio, jedynie na wniosek osoby zainteresowanej bądź przedstawiciela ustawowego dziecka, dane dotyczące stopnia niepełnosprawności oraz symbolu przyczyny niepełnosprawności. W przypadku braku wniosku osoby zainteresowanej, wolne pole w zapisie kodu będzie podzielone średnikiem.

   Wszelkie informacje o legitymacji znajdują się na stronie internetowej Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakładce Osoby niepełnosprawne pod adresem http://www.niepelnosprawni.gov.pl/art,783,legitymacja-osoby-niepelnosprawnej.

Legitymacja wydana przed 1 września 2017 r. zachowuje swoją ważność na czas w niej określony.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...