Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-05-2017

Za nami dzień promocyjny lubańskich przewodników. Mimo deszczu znawcy miejskich ciekawostek bezpłatnie oprowadzili kilka grup i dali się poznać z jak najlepszej strony. Przyświecało im hasło "Lubań, jakiego nie znasz".

13 maja przed południem certyfikowani przewodnicy po Lubaniu zaoferowali swoje usługi chętnym do zwiedzenia miasta. Katarzyna Kuchmistrz, Kamila Rybak, Joanna Rycerz, Piotr Kochanowski, Jan Lange i Andrzej Maciaszczyk, wraz z 9 innymi kandydatami na przewodników ukończyli kurs i zdobyli certyfikaty w listopadzie ubiegłego roku. Teraz chętnie dzielą się wiedzą o Lubaniu. A jest ona naprawdę szeroka i daleko wykracza poza powszechnie znane fakty.

Na spacer dało się porwać sporo mieszkańców Lubania, w tym jedna grupa szkolna, przyjezdni sąsiedzi i kilku odwiedzających miasto turystów oraz kilkuosobowa grupa osób z Ukrainy, od jakiegoś czasu pracujących w mieście (spacer odbywał się z tłumaczką).

Podczas wycieczki wiele dowiedzieć się można było o codziennym życiu dawnych mieszkańców miasta, historycznych zagadkach i paradoksach. Warto też zadawać przewodnikom pytania. My zaczęliśmy od pytań organizacyjnych:

Czy w Lubaniu faktycznie jest co zwiedzać?
- Lubań to miasto z wieloma ciekawymi zabytkami, perełkami i unikatami. Mieszkańcy są zazwyczaj do nich przyzwyczajeni, dla turystów bywają prawdziwym odkryciem. Każdy kto pracuje z turystami, zaczyna patrzeć na miasto inaczej. Lubań, dawny Lauban, ma pasjonującą historię, pełną sensacyjnych wydarzeń i niespodziewanych zwrotów akcji. Miejsca pokazywane podczas wycieczek były ich świadkami.

Ile trwa wycieczka?
- To zależy od grupy i specyfiki danego przewodnika. Czas i treść można dostosować dla młodszych i starszych, dla tych zwiedzających uważnie i powoli i dla tych preferujących szybkie przechadzki.

Czy każdy przewodnik ma ten sam program?
- Kurs nie polegał na nauczeniu się recytowania z pamięci jedynie słusznego tekstu. Każdy przewodnik ma wiedzę dużo szerszą niż zakres jednej wycieczki i umie sięgać do źródeł. Wśród przewodników są też lokalni pasjonaci historii, mający szczególny sentyment do konkretnej epoki czy tematu (np. średniowiecze, II wojna światowa). Poza tym do programu można dołączyć zwiedzanie dostępnych w danym dniu wystaw i obiektów.

Czy jest to usługa płatna?
- Tak, usługa jest płatna, jak w każdym innym mieście, stawka jest ustalana indywidualnie z przewodnikiem. Wyjątki to akcje promocyjne, takie jak 13 maja i oprowadzanie grup szkolnych i przedszkolnych przez pracownice Informacji Turystycznej w Lubaniu (pracują tam dwie przewodniczki).

Jak zarezerwować wycieczkę?
- Na stronie www.luban.pl/przewodnicy znajdują się dane przewodników i forma kontaktu. Można umówić się z wybraną osobą samodzielnie lub skorzystać z pośrednictwa Informacji Turystycznej (ul. Bracka 12, tel. 75 722 25 41, promocja@luban.pl).

Czy jest możliwość oprowadzania w innym języku niż polski?
- Na stronie przewodników obok nazwiska znajdują się flagi symbolizujące język oprowadzania. Nie ma też przeciwskazań do współpracy z tłumaczami i pilotami wycieczek zagranicznych.

Skąd pochodził detal widoczny na plakacie wydarzenia?
- Aby dowiedzieć się, gdzie są takie cuda, trzeba umówić się na spacer z przewodnikiem. To oczywiście dekoracja ceramiczna, wyrób legendarnego Alberta Augustina, wybitnego lubańskiego przedsiębiorcy umieszczony na jednym z lubańskich budynków. Obiekt ten nie należy do najpopularniejszych miejsc. Zapraszamy na wycieczkę!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...