Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-04-2017

12 tys. złotych z Ministerstwa Edukacji Narodowej na zakup nowych książek otrzyma Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa w Lubaniu.

Kartezjusz twierdził, że „czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”. Umberto Eco przekonywał, że „kto czyta książki - żyje podwójnie”. Wisława Szymborska zapewniała zaś, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Czytanie od dawna zajmowało kluczową rolę w życiu człowieka, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej na bieżąco podejmuje działania mające na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 

Aktualny rządowy wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3” dotyczy wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne. Obejmuje on rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży. W ramach programu możliwy jest zakup nowości wydawniczych.

- Dzięki dofinansowaniu w bibliotece szkolnej pojawią się nowe pozycje - mówi Beata Książkiewicz, nauczycielka-bibliotekarka GM3. - Wedle bieżących potrzeb, ale też po zrobieniu rozeznania wśród uczniów, na biblioteczne półki trafią zarówno lektury obowiązkowe, jak również książki popularnonaukowe czy literatura beletrystyczna. Gimnazjaliści chętnie uczestniczą w konkursach dotyczących naszej Małej Ojczyzny i okolic, dlatego chcielibyśmy też poszerzyć księgozbiór regionalisty. Ponadto kilka pozycji wzbogaci metodyczną biblioteczkę dla nauczycieli - wymienia pedagog.

W ubiegłym roku szkolnym dofinansowanie na ten cel w wysokości 16 tysięcy trafiło do dwóch lubańskich placówek - Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika.  W tym roku kolej na Gimnazjum nr 3, jednak w odniesieniu do ostatnich zmian oświatowych sytuacja wygląda nieco inaczej.

- Od września nasze gimnazjum zostanie połączone ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba - informuje dyrektorka GM3, Aleksandra Kliś. - Z uwagi na reorganizację systemu szkolnictwa skonsultowałam się z dyrekcją SP2, aby wśród zakupionych pozycji znalazły się również takie, z których będą mogli skorzystać uczniowie z młodszych klas - wyjaśnia A. Kliś.

Zaplecze biblioteczne w szkole powiększy się, dzięki czemu z bogatszej i bardziej różnorodnej oferty będzie mogło skorzystać więcej uczniów.

(ŁCR) 
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...