Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-04-2017

Szóstego kwietnia br. reprezentanci lubańskich seniorów spotkali się w Sali Rajców.

Czwarte obrady Rady Seniorów Miasta Lubań poświęcone były działaniom pomocy społecznej i miejskim planom inwestycyjnym. Tym razem na radzie gościli dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Szpytma i zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań Marcin Kociański. 

Sesja stała się też okazją do uhonorowania członka rady - Jadwigi Kowalik, która w Plebiscycie na Kobietę Złotego Wieku obok Teresy Nijakowskiej i Marii Śmigielskiej zdobyła wyróżnienie jako jeden z liderów społeczności lokalnej. W dalszej kolejności głos zabrali zaproszeni goście. 

Dyrektorka MOPS-u, Aneta Szpytma opowiadała o działalności jednostki wspierającej potrzebujących lubanian. Przedstawiła przy tym, jak ośrodek pomaga najstarszym mieszkańcom, a jednocześnie apelowała o sygnały, jeśli ktoś zna osoby znajdujące się w ciężkiej sytuacji. Następnie wypowiadał się zastępca naczelnika z UML, Marcin Kociański. Zaprezentował zgromadzonym główne obszary działań wydziału i miejskie plany inwestycyjne na najbliższy czas. 

Członków rady interesowała poruszana już wcześniej kwestia komunikacji miejskiej i ewentualnych udogodnień, które usprawniłyby korzystanie z miejskiego transportu przez seniorów. Sygnalizowano też drobniejsze potrzeby najstarszego pokolenia, które mogłyby być zaspokojone przez wydział UML. Dodatkowe ławki w przestrzeni miejskiej są przez seniorów nie tylko mile widziane ze względu na możliwość rekreacji, ale też pełnią ważną funkcję praktyczną. Pozwalają odpocząć i złapać oddech w drodze z zakupów czy spacerów, gdy dłuższe odcinki trzeba rozkładać na porcje. 

Poruszano również sprawy mniejszego kalibru typu wyprowadzanie czworonogów na terenie skwerów. Urzędnik pieczołowicie udzielał wyjaśnień i zapewniał, że wydział jest otwarty na wszelkie sugestie. Na sesji dyskutowano również o bieżących sprawach porządkowych. Zauważono potrzebę stosowania monitoringu, która niekiedy hamuje zapędy lubańskich wandali. Podjęto też kwestię parkingów, a nawet nagminnego łamania przepisów drogowych przez kierowców. Seniorzy chcieliby, aby Lubań był miastem przyjaznym nie tylko dla młodych i aktywnych, ale również bezpiecznym dla najmłodszych i najstarszych.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...