Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-04-2017

Mało kto jest tak obeznany z muzyką Oliviera Messiaen jak Myung-Whun Chung. Ten pianista i dyrygent przez wiele lat ściśle współpracował z francuskim kompozytorem, co bardzo mocno odcisnęło się na jego twórczości.


Poprzez tę muzyczną, jak i osobistą więź z kompozytorem, Myung-Whun Chung jest w szczególny sposób związany z Görlitz i Zgorzelcem. To właśnie tutaj Olivier Messiaen spędził na przełomie 1940-1941 r. jedne z najcięższych lat swojego życia. W tym okresie jako francuski żołnierz przebywał w niemieckim obozie jenieckim Stalag VIII A. Chunga tak właściwie można nazwać prekursorem wyjątkowego projektu pamięci w tym historycznym miejscu. Dziesięć lat temu, jeszcze przed oficjalnym założeniem stowarzyszenia MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN, Myung-Whun Chung wyraził głębokie poparcie dla budowy Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura Meetingpoint Music Messiaen w Zgorzelcu.

27 kwietnia przypada 25. rocznica śmierci Oliviera Messiaena. Specjalnie z tej okazji Myung-Whun Chung przyjedzie do Görlitz-Zgorzelca, aby opowiedzieć o swojej pracy z kompozytorem, ale także, aby zastanowić się nad sensem i znaczeniem muzyki dla pracy pamięci oraz pojednania. Na zakończenie wieczoru artysta, w 1995 r. odznaczony nagrodą UNESCO w kategorii „osobowość roku“, zagra wraz z trzema solistami Saksońskiej Orkiestry Państwowej w Dreźnie słynne dzieło Messiaena „Kwartet na koniec czasu“. Utwór ten to klejnot muzyki kameralnej XX wieku, który Messiaen skomponował w trakcie niewoli i którego prapremiera przy udziale trzech współwięźniów odbyła się 15 stycznia 1941 r. właśnie w tym miejscu.

Rozmowa z pianistą i koncert odbędą się 27 kwietnia o godz. 19.00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura Meetingpoint Music Messiaen. Bilety w przedsprzedaży w cenie 40,00 zł – 20,00 zł są dostępne w Zgorzelcu w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura oraz w Miejskim Domu Kultury. W dniu koncertu na trasie: dworzec autobusowy Görlitz – Stalag Zgorzelec (z przystankami w Zgorzelcu) będzie kursował specjalny autobus. Opłata za przejazd wynosi 5,00 zł (w dwie strony).

Więcej informacji: +49 (0) 3581 661 269, www.meetingpoint-music-messiaen.net

MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.
Demianiplatz 40
02826 Görlitz

+49 3581 661 269
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...