Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-04-2017

W ramach akcji „Dar dla Aleppo” zainicjowanej przez chrześcijańskie kościoły Dolnego Śląska w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu odbędzie się specjalny pokaz filmu „Pasja”.

Redakcja "Gościa Legnickiego" organizuje cztery pokazy filmowe, dochód z których zostanie przeznaczony na ratowanie zbombardowanego syryjskiego szpitala. Chodzi o zebranie funduszy, które pokryją koszt remontu oddziału szpitalnego zbombardowanej placówki i wyposażenia jej w sprzęt medyczny. Pod projektem mającym na celu odbudowę i szpitala św. Ludwika w syryjskim Aleppo, inicjatywy abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, podpisali się hierarchowie kościołów na Dolnym Śląsku, w tym m.in. bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej. Dla tych, którzy chcieliby wspomóc materialnie projekt "Dar dla Aleppo" a przy tym obejrzeć głośny film skłaniający do rozmyślań nad tajemnicą męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, proponujemy projekcje "Pasji" Mela Gibsona. Projekcje odbędą się w Legnicy, Bolesławcu, Lubinie oraz w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu (11 kwietnia, Wielki Wtorek o godzinie 17.00)

Kiedy przeczytałem w mediach o akcji „Dar dla Aleppo” nawiązałem kontakt z organizatorami i zaproponowałem aby dom kultury w Lubaniu przyłączył się. Tak naprawdę wkład z naszej strony jest minimalny, udostępnimy salę oraz sprzęt multimedialny, natomiast cel na jaki zbieramy bardzo szlachetny – remont zbombardowanego szpitala w miejscu ogarniętym działaniami wojennymi – powiedział Bartosz Kuświk dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu.                   

Uważam, że jest to bardzo ważna inicjatywa i apeluję też do wszystkich naszych diecezjan, z ich różnymi życiowymi funkcjami i zadaniami jakie mają, byśmy się w to dzieło włączyli z otwartym sercem, ze świadomością, że nie jest to tylko doraźna pomoc, ale odtwarzanie zniszczonych struktur na tamtych ziemiach, którym my też mamy coś do zawdzięczenia. Z tamtych terenów płynęła przecież kultura, która ma związek z przesłaniem biblijnym. Już teraz z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą się w to włączyć i upraszam Bożego błogosławieństwa, byśmy dając, pomagając innym, sami doświadczyli tez Bożego światła i Bożej pomocy" - powiedział o akcji "Pomoc dla Aleppo" bp Zbigniew Kiernikowski.

"Pasja" rozpoczyna się w momencie modlitwy Chrystusa w Ogrodzie Getsemani po Ostatniej Wieczerzy, gdzie opiera się namowom szatana. Zdradzony przez Judasza Iskariotę Jezus zabrany zostaje do Jerozolimy, gdzie pod zarzutem bluźnierstwa skazany zostaje na śmierć i postawiony przed obliczem Poncjusza Piłata, który – nie doszukując się w Chrystusie winy – wyrok pozostawia tłumowi, to tłum ma wybrać, kto zostanie ukrzyżowany: Chrystus, czy morderca Barabasz. Tłum ułaskawia Barabasza, a Chrystus poddany zostaje karze chłosty. Gdy Chrystus zmaltretowany ponownie wraca przed oblicze Piłata, ten pyta tłum: Czy to nie wystarczy? Nie wystarcza – Piłat umywa ręce i każe wykonać wolę tłumu. Chrystus dostaje krzyż, który dźwigać ma ulicami Jerozolimy na szczyt Golgoty. Tam też zostaje do niego ostatecznie przybity i umiera, wypowiadając bezpośrednio przed śmiercią słowa: Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha Mego. Ostatnia scena filmu przedstawia zmartwychwstanie Chrystusa i jego wyjście z grobu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...