Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-03-2017

Można powiedzieć, że Wieża Trynitarska stanowi symbol heroizmu dawnych lubanian. W 1427 roku z jej okna pastor Jeremiasz Groll zagrzewał lubanian do walki z husytami.

Stała się świadkiem krwawych walk i niezłomności mieszkańców broniących swojej małej ojczyzny. Wieża niegdyś stanowiła integralną część dawnego Kościoła Trójcy Świętej, mimo licznych pożarów przetrwała w krajobrazie lubańskim do dnia dzisiejszego. Jednak stan zabytku czuwającego nad Lubaniem od XIII wieku, sukcesywnie się pogarsza. Upływ czasu i warunki zimowe spowodowały, że w niektórych miejscach wieży zaczęły odpadać fragmenty tynku. Z uwagi na bezpieczeństwo osób przebywających w pobliżu obiektu, samorząd postanowił podjąć pewne działania.
- Urząd Miasta Lubań zlecił pierwszy etap projektu zabezpieczającego wieżę przed dalszą degradacją – informuje Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UML. - Projekt ten ma docelowo objąć takie elementy jak wykonanie zabezpieczenia dachu przed przeciekaniem, uzupełnienie ubytków oraz spięcie klamrami elementów konstrukcyjnych w miejscu pęknięć. Ponadto w ramach prac mają zostać wykonane odkrywki w rejonie fundamentów tak, aby można było zbadać przyczynę tych pęknięć.
W chwili obecnej należy skoncentrować się na podstawowych czynnościach, które zapobiegną dalszemu niszczeniu obiektu. W ostatnich dniach ogrodzenie wieży wykonała firma ZGiUK.
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...