Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
16-03-2017

13 lutego w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, wręczono Krzyże Wolności i Solidarności 40 zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej.Wśród nich znalazł się mieszkaniec Lubania Marian Witczak.

W imieniu Prezydenta RP Krzyże Wolności i Solidarności wręczał wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który w swoim wystąpieniu wyraził wdzięczność wszystkim odznaczonym oraz ich rodzinom.

Marian Witczak od września 1980 r. współtworzył struktury NSZZ „Solidarność” na terenie Lubania, przewodniczył Komitetowi Założycielskiemu oraz NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Lubaniu. Od wprowadzenia stanu wojennego do 1989 r. działał w Tajnej Miejskiej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Lubaniu. Kolportował podziemne wydawnictwa, zbierał składki na działalność związkową, organizował manifestacje oraz akcje ulotkowe i plakatowe. W związku z podziemną działalnością wielokrotnie go przesłuchiwano i rewidowano jego mieszkanie. Działał w Lubańskiej Sekcji Ogólnospołecznej Klubu Inteligencji Katolickiej w Jeleniej Górze, w latach 1984-1988 współorganizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. W 1985 r. uczestniczył w wystawieniu tablicy poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce w kościele św. Stanisław Kostki w Warszawie.

W 1988 r. działał na rzecz budowy obelisku Józefa Piłsudskiego w Lubaniu. W latach 1989–1990 był wiceprzewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” w Lubaniu. Był również jednym ze współtwórców Telewizji Lokalnej Studio S w Lubaniu.

Teresa Kraska
Tekst został opublikowany w dwutygodniku Ziemia Lubańska nr 4/2017
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...