Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-02-2017

2 lutego br. odbyło się trzecie spotkanie Rady Seniorów Miasta Lubań. Na sesję zaproszeni zostali przedstawiciele lubańskich związków, organizacji i stowarzyszeń, które skupiają najstarsze pokolenie miasta Lubań.

W kilku słowach o działalności swoich grup opowiadały kolejno: Teresa Śmirska (Związek Nauczycielstwa Polskiego, Sekcja Emerytów i Rencistów w Lubaniu), Jadwiga Kowalik (Krąg Instruktorów i Starszyzny Harcerskiej „Korzenie” Hufiec ZHP Lubań), Elżbieta Zatoka (Stowarzyszenie „Łużyckie Amazonki”), Maria Śmigielska (Akademia Seniora przy Ośrodku Wsparcia Dziennego), Katarzyna Matejewicz (Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) oraz Anna Lejko (Klub Seniora przy Spółdzielni Mieszkaniowej). Reprezentanci zostali poproszeni o sformułowanie sugestii pomocy, jaką mogłaby im służyć rada. Problemy, braki, deficyty, przeszkody i bariery miały ukierunkować członków rady na potrzeby seniorów. Okazało się, że działające na terenie miasta stowarzyszenia doskonale prosperują i z chęcią przyjmą nowych członków. Głównym dylematem było to, jak dotrzeć do szerszej grupy mieszkańców. Udogodnienia czy ulgi są zawsze mile widziane, jednak już teraz lubańscy nestorzy chętnie uczestniczą w życiu miasta na miarę swoich możliwości. Ewentualne zniżki mogłyby wpłynąć na ich większą aktywność w różnych dziedzinach życia. Przewodniczący RSML, Leszek Marzec podkreślał, że rozmawiał z dyrektorami miejskich instytucji. Ci z kolei są otwarci na potrzeby braci seniorskiej i współpracę. Już teraz najstarsi mogą liczyć na zniżki oferowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a w przyszłości, jeśli będzie taka możliwość, pomocną dłoń wyciągnie również Miejski Dom Kultury. Jednak to nie koniec inicjatyw rady.
- Na ostatniej sesji poruszyliśmy kwestię komunikacji miejskiej - zaznaczył przewodniczący Rady Seniorów Miasta Lubań, Leszek Marzec. - Kontaktowałem się już z zastępcą naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, Marcinem Kociańskim. Ponadto mam odbyć spotkanie z przedstawicielem spółki „PKS Voyager”. Niebawem odbędą się rozmowy, jednak czekam również na Państwa sugestie w tej sprawie. Możemy wspólnie starać się o usprawnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych - zachęcał do aktywności ze strony zaproszonych gości L. Marzec.
Jak bumerang powraca temat Karty Seniora Miasta Lubań, która upoważniałaby starszych mieszkańców do odpowiednich zniżek. Temat jest otwarty i z pewnością będzie kontynuowany.
Na spotkaniu podkreślono, że konieczna jest koordynacja bogatej oferty stowarzyszeń i zadbania o to, by informacje mogły dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Przedmiotem obrad były także działania w obszarze służby zdrowia, w tym zwiększenia dostępu do różnych form rehabilitacji, wykorzystania kriokomory i zaoferowania bezpłatnych badań. Kolejny raz  poruszono także sprawę możliwości powołania do życia w Lubaniu Domu Seniora. 
Sesję zakończyły komunikaty, wśród których nie zabrakło zaproszeń na nestorskie imprezy, jakie mają się odbyć w najbliższym czasie. Kolejne spotkanie RSML odbędzie się szóstego kwietnia. Członkowie rady są otwarci na sugestie i zachęcają osoby zainteresowane tą tematyką do udziału w obradach. 
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...