Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-01-2017

Czternaście zespołów z całego regionu, ponad stu wykonawców i kilkadziesiąt kolęd i pastorałek to wydarzenie warte zapamiętania. Kolędowanie u Bukowińczyków to doroczna impreza organizowana przez Fundację Bukowińska „Bratnia Pomoc”, chór Echo Bukowiny oraz Miejski Dom Kultury.

21 stycznia 2017r organizatorzy zaprosili mieszkańców Lubania, by posłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów – Echo Bukowiny z Lubania, Górali Czadeckich „Serce Bukowiny”, Polne Kwiaty z Zaręby, Górali Czadeckich „Stanowianie”, Złote Nutki z Lubania, Chór „Wrzosy” z Rzepina, Kapela „Pogranicze” ze Studnisk, Cisowianki z Henrykowa, Kapela Herbutów z Tomisławia, Podgrodzianki z Raciborowic, Muzykująca Rodzina z Łukawy, Złoty Wiek z Żar, Złota Leszczyna z Wilkowa i Modry Len z Górzyna. Patronatem honorowym wydarzenie objął Dziekan Senior ksiądz Mieczysław Jackowiak. Prowadzenie tej wyjątkowej imprezy powierzono dyrektorowi MDK Lubań Bartoszowi Kuświkowi. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli – burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lubania Mieczysław Iwanow, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Beata Soczyńska oraz Prezes Zarządu Dolnośląskiego PZCHiO Andrzej Drozdowicz.

Kolędowanie uroczyście otworzył gospodarz wieczoru - Jan Guła prezes Fundacji Bukowińskiej Bratnia Pomoc. Dopełnieniem otwarcia – zgodnie już z tradycją – było wystąpienie Księdza Mieczysława Jackowiaka oraz burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego, który na dobry początek sam zaintonował jedną ze znanych kolęd. Po części oficjalnej rozpoczął się cudowny koncert kolęd i pastorałek. I tu niespodzianka. Prezes Zarządu Dolnośląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr we Wrocławiu z siedziba w Olszynie Andrzej Drozdowicz Złotą, Srebrną i Brązową Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaczył kilkunastu członków Chóru Echo Bukowiny. Złotą Odznaką PZCHiO nagrodzono Elżbietę Krasowską, Jolantę Majewską, Marię Lesiak, Jana Krasowskiego i Jana Gułę. Srebrną – Krystynę Lenart, Bogusławę Wilusz, Renatę Sankiewicz i Edwarda Wilusza. Brązową – Helenę Żbikowską i Wiesława Lenarta. Dyplomy otrzymali Mirosława Lis, Henryka Bijowska, Jerzy Wawrzyniak, Eliza Fandzloch i Lech Sikorski. Po tym pięknym akcencie rozpoczął się koncert kolęd i pastorałek, trwający kilka godzin. A na ich zakończenie gospodarze wręczyli przedstawicielom wszystkich zespołów pamiątkowe dyplomy i upominki. Podsumowaniem i jednocześnie podziękowaniem za wspólnie i pięknie przeżyte chwile była wspólna biesiada uczestników i gości w kawiarence domu kultury. Przy smakowitościach wspominano jak to onegdaj bywało a zespoły na zmianę intonowały znane kolędy i pastorałki. Wszystko to działo się spontanicznie. Organizatorzy jak zwykle zadbali o każdy szczegół, by uczestnicy zapamiętali lubańskie kolędowanie u Bukowińczyków, co najmniej do przyszłego roku.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...