Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-01-2017

Sezon zimowy trwa w najlepsze. Dla jednych padający śnieg oraz ujemne temperatury stanowią doskonałą okazję do zimowego wypoczynku, beztroskich spacerów czy uprawiania sportów zimowych. Są jednak wśród nas ludzie, dla których sezon mrozów rozpoczął właśnie ich walkę o przetrwanie.

Sezon zimowy trwa w najlepsze. Dla jednych padający śnieg oraz ujemne temperatury stanowią doskonałą okazję do zimowego wypoczynku, beztroskich spacerów czy uprawiania sportów zimowych. Są jednak wśród nas ludzie, dla których sezon mrozów rozpoczął właśnie ich walkę o przetrwanie. Dla osób pozbawionych domów, zimowe warunki stanowią bowiem poważne zagrożenie. Mimo opartej na badaniach społecznych powszechnej opinii mówiącej o sukcesywnym wzroście poziomu życia oraz zamożności społeczeństwa, wokół nas nadal powszechnym zjawiskiem jest bezdomność ludzi, których szczególnie w tak trudnym okresie jakim stanowi dla nich zima – nie można pozostawiać samych sobie.

Podobnie jak w roku ubiegłym lubańska Straż Miejska przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej podejmuje w tym okresie działania polegające na systematycznych kontrolach miejsc gromadzenia się osób pozbawionych własnego dachu nad głową, na terenie miasta Lubania.

Przez cały okres sezonu zimowego, strażnicy miejscy wspierani przez pracowników socjalnych kontrolują pustostany, altany znajdujące się na terenach ogrodów działkowych oraz inne miejsca, w których osoby nie mające własnego dachu nad głową starają się szukać schronienia i ciepła przed spadającymi na zewnątrz temperaturami. Podczas rozmów z kwaterującymi w takich miejsach osobami strażnicy uświadamiają ich o występujących zagrożeniach związanych z niewłaściwym sposobem ogrzewania pomieszczeń w sezonie zimowym, bowiem nie tylko niska temperatura stanowią zagrożenie dla ich życia czy zdrowia. Również niewłaściwe obchodzenie się z urządzeniami grzewczymi może spowodować zaczadzenie lub poparzenie. W bieżącym sezonie jesienno zimowym strażnicy miejscy przeprowadzili już 106 kontroli takich miejsc.

W momencie ujawnienia przypadku przebywania osoby bezdomnej w warunkach zagrażających jego życiu i zdrowiu, podstawowym założeniem działania strażników miejskich jest przetransportowanie takiej osoby za jej wcześniejszą zgodą do placówki udzielającej pomocy – w przypadku miasta Lubania taką placówkę stanowi Schronisko św. Brata Alberta w Leśnej. W miesiącu grudniu ubiegłego roku dzięki interwencji strażników pomoc w schronisku znalazły 3 osoby. W roku bieżącym z takiej pomocy skorzystały już 2 osoby.

Niestety, nadal odnotowywane są częste przypadki, w których zarówno strażnicy jak i pracownicy socjalni spotykają się definitywną odmową przyjęcia jakiejkolwiek pomocy ze strony osób bezdomnych. Nierzadko motywem odmowy przyjęcia proponowanego wsparcia jest obligatoryjny zakaz spożywania alkoholu na terenie placówki pomocowej. W takiej sytuacji służbom pozostaje jedynie doraźne monitorowanie stanu oraz warunków bytowania takiej osoby.

Straż Miejska w Lubaniu apeluje do wszystkich mieszkańców, aby nie pozostawali obojętni na los ludzi bezdomnych, którzy znajdują się w stanie zagrażającym ich życiu lub zdrowiu. Bardzo ważne jest również zainteresowanie losem osób samotnych, w szczególności tych w podeszłym wieku. Widząc osobę, która jest przemarznięta, wychłodzona lub nieprzytomna nie wahajmy się wezwać pomocy medycznej, bowiem w takiej sytuacji każda minuta może decydować o jej „być albo nie być”.


Red. SM Lubań

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...