Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-11-2016

Po żmudnych przygotowaniach Centrum Usług Wspólnych jest już prawie gotowe do działania, jak zapewnia pełnomocnik ds. utworzenia CUW, Marzena Różańska.

Nowa instytucja ma obsługiwać wszystkie lubańskie szkoły i przedszkola w zakresie finansowym i – częściowo – administracyjnym od stycznia 2017 roku.

- Kilka miesięcy, które poprzedzają rozpoczęcie działalności przez nową jednostkę zapełnione jest wieloma czynnościami organizacyjno-prawnymi - mówi Marzena Różańska. - Do nich można zaliczyć przygotowanie pomieszczeń w budynku przy ul. Szarych Szeregów 4, wyposażenie pomieszczeń w meble i sprzęt biurowy, zakup sprzętu i oprogramowania informatycznego, przede wszystkim dobór kadry z kwalifikacjami. We wrześniu zakończyliśmy remont pomieszczeń na potrzeby Centrum Usług Wspólnych. Po umeblowaniu i wdrożeniu wymagań informatycznych został zakupiony sprzęt komputerowy i oprogramowania. 

Równolegle były prowadzone prace nad wewnętrznymi aktami prawnymi, które należy dostosować w szkołach i przedszkolach (tj. w 10 jednostkach). 

- Pod koniec br. miesiąca szkoły i przedszkola otrzymają wzór dokumentacji z zakresu polityki rachunkowości wraz z projektem zarządzeń, wzór regulaminu organizacyjnego szkoły, wzór zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, instrukcję inwetaryzacyjną oraz druków ścisłego zarachowania - wylicza pełnomocniczka ds. utworzenia CUW. -  Od 1 stycznia 2017 roku CUW w Lubaniu przejmie zadania ze szkół i przedszkoli z zakresu: rachunkowości i sprawozdawczości, obsługi finansowo-księgowej, zamówień publicznych, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, płac pracowników jednostek obsługiwanych, spraw kadrowych jednostek obsługiwanych, wsparcia obsługi organizacyjno-administracyjnej. 

Kadra do CUW została wyłoniona na podstawie konkursów. 

- Ostatni nabór został zakończony 17.11. 2016 roku - relacjonuje M. Różańska. - W drodze konkursów został wyłoniony Dyrektor, główny księgowy, podinspektor ds. księgowo-finansowych oraz ds. organizacyjno-kadrowych. Do jednostki na podstawie stosownych porozumień przejdą pracownicy, którzy do tej pory zajmowali się kadrami i księgowością w szkołach. Łącznie nowa jednostka liczyć będzie 8 osób. Zadania zostały już szczegółowo określone w opracowanych zakresach czynności. Ostatnim i ważnym etapem jest gromadzenie i przenoszenie bazy danych oraz testowanie i wdrażanie programów księgowo-płacowych i kadrowych do realizacji zadań przez CUW. To ważne i czasochłonne zadanie umożliwi prawidłowe funkcjonowanie instytucji. Zaprezentowane wyżej problemy z zakresu tworzenia jednostki są wyłącznie przykładami i nie wyczerpują w pełni zagadnienia. Pozytywne doświadczenia innych samorządów w Polsce, stały się zachętą do przygotowania podobnych rozwiązań świadczenia usług na rzecz jednostek oświatowych w Lubaniu. 

Od stycznia 2016 roku ustawa o samorządzie gminnym dała możliwość zapewnienia przez gminę wspólnej obsługi jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych. Jak wynika z przepisów mogą prowadzić: urząd gminy, inna jednostka organizacyjna gminy, jednostka organizacyjna związku międzygminnego albo jednostka organizacyjna związku powiatowo–gminnego, zwana „jednostką obsługującą”. Miasto Lubań przygotowując i podejmując uchwałę o powołaniu Centrum Usług Wspólnych skorzystało ze zmian ustawowych. W czerwcu 2016 roku, po podjęciu uchwały przez Radę Miasta Lubań, w sprawie utworzenia Centrum Usług Wspólnych Gminy Miejskiej Lubań („CUW”) zrodziła się możliwość zapewnienia wspólnej obsługi dla jednostek oświaty w Lubaniu.

Z zapisów ustawowych wynika, że wspólna obsługa może odbywać się w zakresie: administracyjnym, finansowym i organizacyjnym i mogą to być zadania tylko o charakterze wspierającym, pomocniczym w stosunku do działalności podstawowej przedszkoli i szkół. 

- Do CUW nie mogą zostać przekazane zadania o charakterze podstawowym, które mogłoby w jakimś stopniu ograniczyć kompetencje dyrektorów szkół, jak np. prawa i obowiązki dyrektora jako pracodawcy - podkreśla M. Różańska. - Dyrektor centrum będzie odpowiedzialny za gospodarkę finansową oraz rachunkowość i sprawozdawczość jednostki obsługiwanej w zakresie zadań powierzonych mu do realizacji jako jednostce obsługującej. Zakres wspólnej obsługi nie obejmuje kompetencji dyrektora jednostki obsługiwanej do dysponowania środkami publicznymi oraz zaciągania zobowiązań, a także sporządzania i zatwierdzania planu finansowego oraz przeniesień wydatków w tym planie. 

Zakres współpracy i zadania zostaną precyzyjnie określone w porozumieniu, które zostanie zawarte pomiędzy dyrektorem CUW a dyrektorami szkół i przedszkoli.
 
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...