Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
16-09-2016

Szkliwo, którym są pokryte zęby jest najtwardszą tkanką, jaka występuje w ludzkim ciele. Mimo to, statystyki wskazują, że 79% dzieci w wieku 7-9 lat ma problemy z próchnicą. Czy w Lubaniu jest podobnie? By to sprawdzić, zorganizowano akcję przeglądu dentystycznego małych mieszkańców.

Od 2008 roku, co roku, 12 września ludzie ze wszystkich zakątków globu obchodzą „Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej”. Z tej okazji wspólnie z Burmistrzem Miasta Lubań Arkadiuszem Słowińskim  i Dyrektorem Żłobka Miejskiego Jolantą Fiłką zorganizowana została akcja „Zdrowy Uśmiech”. Projekt zakładał popularyzację wśród najmłodszych lubanian prawidłowych zasad dbania o zęby. Tym samym, podopieczni świetlicy Ośrodka Wsparcia Dziennego oraz uczniowie z lubańskich szkół podstawowych zostali zaproszeni do walki o zdrowy uśmiech. Rozmowa edukacyjna połączona z bezpłatnym badaniem stomatologicznym spodobała się dzieciom.
- Spotkanie było fajne, nawet bardzo fajne i tylko trochę straszne – relacjonowały podekscytowane pacjentki z SP3.  - Uczyliśmy się myć ząbki i dowiedzieliśmy się, że nie powinno się jeść i pić niezdrowych produktów. Słodycze warto zastąpić twardymi owocami i warzywami. Kukurydza, jabłko czy marchewka też są bardzo smaczne - przekonywały Amelka, Maja, Jula, Laura, Zosia, Wiktoria, Róża i Kamilka.
 Ile razy dziennie i jak długo należy myć zęby? Czy siekacze i trzonowce lubią słodycze? Po co zmieniać szczoteczkę? Na te i więcej pytań wielu spośród uczestników zajęć znało odpowiedź. I choć wszyscy chętnie szorowali gipsową szczękę, a do odpowiedzi na zadane pytania zgłaszał się las rąk, to przy badaniu nie było już tak wesoło.
- Lubań potwierdza ogólnokrajowe statystyki odnośnie próchnicy – zauważa  Alicja Fiłka - studentka IV roku Wydziału II Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. - Część dzieci ma zaawansowaną próchnicę, a co niektórzy perfekcyjne uzębienie, gdzie niepotrzebna jest dalsza konsultacja stomatologiczna, ortopedyczna czy laryngologiczna. Większość dzieci chodzi do dentysty, ale niestety nie wszystkie. Niektórzy rodzice błędnie wychodzą z założenia, że mleczaków nie trzeba leczyć. A tak nie jest, ponieważ od zepsutych zębów mlecznych krótka droga do zepsutych zębów stałych. Należy pamiętać o kontrolnych wizytach u dentysty i pomagać, sprawdzać oraz zachęcać najmłodszych do właściwej higieny jamy ustnej - podsumowuje przyszła stomatolog.
Faktem jest jednak, że małym lubanianom, nie brak wiedzy specjalistycznej. Na wieść o tym, że słodycze, a dokładnie cukier to wróg uzębienia rezolutna dziewczynka z OWD zauważyła, że „czasami, jak komuś zabraknie cukru to musi zjeść coś słodkiego”. No tak, czasami cukier jest potrzebny do życia, oby tylko diabetyk nie zapomniał potem umyć zębów. Bo „żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć”.
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...