Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-08-2016

Ta gierka, choć niepozorna i zabawna potrafi rozpalić emocje do czerwoności – piłkarzyki, bo o nich mowa, wymagają sporej zręczności i umiejętności współdziałania. Teraz można w nie grać w plenerze, w dwóch punktach w Lubaniu.

Jedne piłkarzyki znajdują się w ogrodzie Ośrodka Wsparcia Dziennego i są oblegane przez dzieci, biorące udział w półkoloniach. Drugie stoją sobie spokojnie koło Orlika przy SP4 i czekają na wielkie rozgrywki i wielkie emocje (należy przyjść z własną piłeczką). Co do samej gry, za jej wynalazcę uważa się Francuza Luciena Rosengarta (1881–1976), który zbudował pierwszy stół piłkarzykowy (w Europie). W oparciu o ten pomysł szwajcarska firma „Kicker” z siedzibą w Genewie stworzyła model stolika do gry w piłkarzyki. Stoły te stały się tak popularne w Szwajcarii, Niemczech i Belgii, że słowo „Kicker” stało się synonimem futbolu stołowego. Pierwszy patent na stół piłkarzykowy przypisuje się Alejandro Finisterre (1919–2007) w 1937. W 2002 powstała ITSF (International Table Soccer Federation – Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego). Organizacja ta ma na celu: promowanie futbolu stołowego jako dyscypliny sportowej, regulowanie zasad współzawodnictwa sportowego (przepisy oraz zasady zawodów) oraz staranie o wpisanie futbolu stołowego na listę MKOL. W 2009 powstał Polski Związek Futbolu Stołowego. Jako związek stowarzyszeń, PZFS zajmuje się rozwojem i popularyzacją piłkarzyków jako sportu w Polsce oraz stara się o wpisanie piłki stołowej na listę sportów Ministerstwa Sportu i Turystyki.
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...