Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
02-08-2016

Sezon letni i sprzyjająca pogoda zachęca do organizowania spotkań przy grillu. Grillujemy w swoich przydomowych ogrodach,działkach , najlepiej z dala od miejskiego szumu. Co jednak w przypadku zamieszkiwania w blokach czy budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnotę mieszkaniową , spółdzielnię mieszkaniową.

Powracający jak bumerang temat grillowania na balkonie wywołuje wiele emocji .Jedni uważają , że skoro balkon przynależy do ich mieszkania to prawo zezwala na urządzanie na nim grillowych spotkań,inni w obawie przed zaprószeniem ognia grillowe spotkania organizują poza zabudowaniami mieszkalnymi. Jak tę kwestię regulują przepisy ?

- Obecnie w polskim prawie nie ma jednoznacznych przepisów które zabraniałyby grillowania i chroniły nas skutecznie przed takim zachowaniem ze strony innych członków wspólnoty mieszkaniowej. - mówi st.insp. Straży Miejskiej w Lubaniu Stanisław Kusio. - Jednak ci którym fakt grillowania przez sąsiada przeszkadza,jest uciążliwy ,nie znoszą dymu,zapachów ze spalanego tłuszczu w szczególności osoby chore na alergię lub astmę ,nie są na straconej pozycji. Jeżeli uwagi ,prośby nie odnoszą skutku , warto sprawdzić regulamin wspólnoty .Coraz częściej bowiem zarządy wspólnot umieszczają w dokumentach zapisy odnoszące się między innymi do tego czy grillowanie na balkonie jest zabronione czy nie - dodaje.

Wiadomo , że Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubaniu nie zezwala na tego rodzaju praktyki, w związku z czym mamy prawo upomnieć grillującego sąsiada powołując się na obowiązujący regulamin porządku domowego zawierający przepisy m.in. w zakresie bezpieczeństwa pożarowego,którego uporczywe i złośliwe nieprzestrzeganie może skutkować m.in. wykluczeniem członka ze Spółdzielni czy wystąpieniem na drogę sądową.

Niektórzy zapominają o tym ,że będąc właścicielem mieszkania są zobligowani do uszanowania praw innych ludzi.Wynika to z przepisu art. 144 kodeksu cywilnego .Mówi on o powstrzymaniu się od wykonywania działań zakłócających korzystanie z nieruchomości sąsiedzkich ponad przeciętną miarę. Powołując się na ten artykuł można złożyć pozew do sądu.

Osobną kwestią jest zachowanie uczestników grillowania, jeśli krzykiem,hałasem lub innym wybrykiem zakłócają spokój,porządek publiczny,spoczynek nocny , muszą liczyć się z sankcjami z art. 51 kodeksu wykroczeń.

Red./Fot. SM Lubań

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...