Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-07-2016

Odbywa się przede wszystkim w szczególnie zaludnionych miejscach – przy marketach, głównych ulicach, placach i skwerach. Żebractwo w miejscu publicznym stanowi problem społeczny obecny niemalże w każdej miejscowości.

Odbywa się przede wszystkim w szczególnie zaludnionych miejscach – przy marketach, głównych ulicach, placach i skwerach. Żebractwo w miejscu publicznym stanowi problem społeczny obecny niemalże w każdej miejscowości. Szczególnie w sezonie letnim, kiedy ilość spacerowiczów jest wyraźnie zwiększona, osoby dorosłe, zarówno zdrowe i zdolne do pracy zarobkowej, jak i chore, tak jak i wysyłane przez swych opiekunów dzieci wystawiają się na ulice i place oczekując pieniędzy. Zjawisko to nie ominęło również miasta Lubania. 

Trudno nie być świadkiem widoku, gdy osoba, której wygląd ewidentnie wskazuje na jej fizyczną sprawność a co za tym idzie - zdolność do podjęcia legalnej pracy zarobkowej, w sposób wyraźnie natarczywy i namolny dopuszcza się żebractwa osiągając tym samym większy bądź mniejszy „sukces” (nierzadko dochodzi też do kierowania wulgaryzmów pod adresem tych, którzy odmówili wsparcia). Wysokość ich dziennego „utargu” zależy bowiem od stopnia naszej obywatelskiej świadomości, która na szczęście cechuje się tendencją wzrostową w kwestii postrzegania tak destrukcyjnego zjawiska, jakim jest żebractwo.

Należy pamiętać, że żebractwo jest wykroczeniem. Kodeks wykroczeń jasno określa, że kto żebrze
w miejscu publicznym, a posiada środki materialne niezbędne do egzystencji lub jest zdolny do pracy, podlega karze ograniczenia wolności, nagany lub grzywny do 1500 zł. Dotkliwsza kara spotyka tę osobę, która żebrze w sposób natarczywy lub oszukańczy. Wówczas za taki czyn grozi jej kara aresztu albo ograniczenia wolności.

Dążąc do sukcesywnego tworzenia odpowiedzialnego społeczeństwa, będąc naocznym świadkiem lub też upatrzoną „ofiarą” osoby żebrzącej – nie dajmy się zwodzić nachalnym żądaniom ofiarowania pieniędzy a zaistniały fakt popełnienia wykroczenia należy niezwłocznie zgłaszać telefonicznie dyżurnemu Straży Miejskiej w Lubaniu (75 64 64 442) lub dyżurnemu KPP w Lubaniu (997).

Red. SM Lubań

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...