Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-05-2016

Kwietniowe spotkanie z muzykami z Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, poświęcone było dźwiękom i wiosennym odgłosom dobiegającym z wiejskiego, tętniącego życiem podwórka.

Od samego piania kogutów rozpoczęła się muzyczna wędrówka i poznawanie instrumentu jakim tego dnia był prezentowany klarnet

Klarnet jest czarną, cylindryczną rurą zakończoną nieco rozszerzoną czarą głosową. Tak jak obój, wyposażony jest w metalowe klapki, ale posiada inny niż w oboju stroik, umieszczony w płasko ściętym ustniku za pomocą metalowej obręczy zwanej ligaturą. Jest nim pojedynczy kawałek trzciny, którego drgania powodują powstawanie dźwięku. Klarnet podzielony jest na 5 części: ustnik, baryłkę, górną i dolną część korpusu oraz czarę głosową. Klarnet występuje w różnych wielkościach i strojach.

Dalej zwiedzając i słuchając wiejskiego podwórka, tańczyliśmy z małymi pisklakami, które wydostawały się ze swoich skorupek, potem z kaczętami udaliśmy się nad staw, wsłuchując się w żabi rechot. Po drodze idąc kałużą, słyszeliśmy jak swoim stukaniem leczył drzewa pracowity dzięcioł. I tak zakończyła się muzyczna wyprawa, a kolejna już w maju.

                                                                           KRONIKARZ SZKOŁY – Wanda Czarnota

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...