Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-05-2016

Biało-czerwone wiązanki, sztandary, występ orkiestry dętej, a także pieśni patriotyczne w wykonaniu parafian. Tak Lubań obchodził 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tegoroczne święto trzeciomajowe Lubań uczcił śpiewająco. Tradycyjnie, na Osiedlu Piast, uroczystości rozpoczął przemarsz włodarzy, przedstawicieli szkół, instytucji, organizacji kombatanckich oraz zgromadzonych wiernych do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Jakuba w Lubaniu. Pochód otwierała Służba Liturgiczna, zaś o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna. W obchodach udział wzięła posłanka na Sejm Ewa Szymańska z Prawa i Sprawiedliwości. Po przemarszu, w towarzystwie werbli i dzwonów kościelnych, złożono kwiaty przed Krzyżem Chrystusa Króla. Następnie wszyscy wierni udali się do świątyni, gdzie ksiądz proboszcz Mieczysław Jackowiak poprowadził mszę świętą.
- Spotykamy się w naszej świątyni, by przeżywać uroczystość Królowej Polski oraz dzień, w którym obchodzimy pamiątkę ustanowienia Konstytucji 3 Maja - głosił, ks. M. Jackowiak. - Łącząc się w duchowym związku, jako Polacy i chrześcijanie, będziemy prosili Matkę Bożą o wsparcie, o pomoc w tym, aby nie zaginęły słuszne idee naszych rodaków. Abyśmy chronili naszą wspólną ojczyznę. Aby światłe myśli realizowały się w naszym życiu państwowym, religijnym, ale szczególnie w naszym narodzie - podkreślał duchowny.
Przed nabożeństwem rozdawane były flagi Polski i okolicznościowe śpiewniki, wydane przez tutejszy urząd miasta. Z inicjatywy Burmistrza Miasta Lubań Arkadiusza Słowińskiego w tegorocznej liturgii pojawił się nowy akcent. Był nim występ artystyczny lubańskich uczniów. „Ułani, ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Biały krzyż” czy „Serce w plecaku” to tylko część repertuaru, jakim rozbrzmiewała tego dnia świątynia. Wykonywane utwory były ważnym elementem przemówienia burmistrza, bowiem podkreślały powagę chwili i wprowadzały wszystkich zebranych w podniosły nastrój. Stanowiły też swego rodzaju opowieść o polskich losach.
- Pragnę zaprosić dzisiaj Państwa do wspólnego śpiewania. Piosenek, pieśni, które większość z nas doskonale zna (…). Może wzorem Lekcji Śpiewania – krakowskiego projektu, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez krakowian, również u nas sprawdzi się idea wspólnego śpiewania – zachęcał burmistrz A. Słowiński.
Dzięki rozdanym wcześniej śpiewnikom, które otwiera cytat F. Karpińskiego „Uczcie się dzieci nasze nucić te pieśni wraz z nami, ażeby wnuki wasze śpiewały je wiekami!”, każdy parafianin mógł czynnie uczestniczyć w patriotycznych obchodach.
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...