Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-04-2016

Delikatne, symbolizujące ulotne piękno, przemieniają zwykły skwer w świątynię dumania. Jeszcze w tym roku spodziewać się możemy nasadzenia drzewek sakura – japońskich wiśni. Różowa aleja ma powstać nad Siekierką.

Od lat lubański samorząd zapowiada, że zrekultywuje położone nad rzekami tereny. Zaczęło się od zapuszczonego wybrzeża nad Siekierką. Prace porządkowe, stworzenie alejek i trawników, zainstalowanie ławeczek, siłowni pod chmurką i boiska do siatkówki plażowej, w końcu umiejscowienie tam jednej z plenerowych imprez. Wszystko to razem dokonało magicznej przemiany – teren zmienił się w „lubańskie błonia”. Warto iść za ciosem. Graficzne przymiarki dowodzą, że dzięki alejce kwitnących wiśni może to być jeden z najurokliwszych zakątków Lubania. 

Za Wikipedią:
Sakura (jap. 桜?) – to japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów.
Sakura jest powszechnie rozpoznawalnym i wszechobecnym symbolem Japonii, umieszczanym na przedmiotach codziennego użytku, w tym na kimonach, materiałach piśmiennych i zastawie stołowej. Kwiat wiśni jest często wykorzystywaną metaforą ulotnej natury życia i pojawia się w sztuce japońskiej. Jest także kojarzony z samurajami i kamikaze. Istnieje co najmniej jedna popularna piosenka ludowa o tytule Sakura, pierwotnie przeznaczona na shakuhachi (bambusowy flet), a także wiele piosenek pop. Sakura jest także popularnym żeńskim imieniem japońskim.
Najbardziej lubianą przez Japończyków odmianą jest Somei Yoshino. Jej kwiaty są niemal całkowicie białe, lekko zabarwione bladym różem, szczególnie blisko łodygi. Kwiaty rozwijają się i zwykle opadają („rozsypują się”) w ciągu tygodnia, zanim jeszcze rozwiną się liście. Z tego powodu drzewa wydają się niemal całkowicie białe. Inne odmiany to między innymi: yama-zakura, yae-zakura i shidare-zakura. Yae-zakura ma duże kwiaty, z grubymi różowymi płatkami. Shidare-zakura, nazywana też płaczącą wiśnią, ma gałęzie opadające do ziemi jak u wierzby płaczącej, a na nich kaskady różowych kwiatów.
Sakura zawsze była w Japonii symbolem ulotnego piękna i była ściśle kojarzona z samurajami i bushi. Życie uważano za krótkotrwałe i piękne, podobne przez to do kwiatów wiśni. Ten motyw pozostaje nadal obecny w sztuce, poezji i kulturze popularnej (szczególnie w mandze i anime).
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...