Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-03-2016

Lubań, wzorem innych miast, będzie szkolić miejskich przewodników. Wiedzę i umiejętności potrzebne do profesjonalnego oprowadzania wycieczek zdobyć można będzie na kursie organizowanym przez Łużyckie Centrum Rozwoju i Muzeum Regionalne. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 kwietnia.

Na chętnych czeka ponad 40 godzin zajęć praktycznych i wykładów. Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, jeszcze z końcem tego roku w Lubaniu będzie można indywidualnie lub grupowo umówić się na spacer z przewodnikiem. Z informacji, jakie ma organizator – Łużyckie Centrum Rozwoju, wynika że jest duże zainteresowanie takimi usługami, pod warunkiem, że mają dobrą jakość. 

- Wzorujemy się na innych miastach. W Lubaniu jest co pokazać, ale nie ma prawdziwego zwiedzania bez żywej opowieści – mówi Małgorzata Wąs dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju. - Takie zresztą informacje zebraliśmy, przygotowując Strategię Rozwoju Miasta Lubań – że naszym słabym punktem jest brak dyspozycyjnych, przeszkolonych przewodników, mających dużą wiedzę, znających wiele ciekawostek i posługujących się językiem niemieckim i angielskim. Jeśli mamy ambicję ściągnąć do nas turystów z pobliskich obiektów i miejsc, musimy zaoferować konkretny produkt – wycieczkę będącą prawdziwą przygodą. Konkretny program, profesjonalnie przygotowany, dyspozycyjny i komunikatywny przewodnik to w tej branży podstawy. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji na rynku pracy, dlatego postanowiliśmy zorganizować kurs nieodpłatnie. Szczególnie zależy nam na osobach posługujących się co najmniej komunikatywnie językiem niemieckim, ale nie jest to warunek konieczny.

Łużyckie Centrum Rozwoju poniesie koszty wynagrodzeń wykładowców, zapewni salę na zajęcia i materiały. Inicjatywę wspomoże Muzeum Regionalne, część teoretyczną zajęć przeprowadzi bez honorarium dyrektor Muzeum Regionalnego i autor publikacji o historii Łużyc i lubańskich zabytkach, dr Łukasz Tekiela. Zapewnione też będą zajęcia z praktykami, w tym Andrzejem Wilkiem, doświadczonym przewodnikiem turystycznym. 

- Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie – zachęca dyrektor Muzeum Regionalnego Łukasz Tekiela. – Nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia. Moim zdaniem, aby być dobrym przewodnikiem, wystarczą trzy rzeczy - trzeba być ciekawym historii Lubania i Górnych Łużyc, nie bać się ludzi i mieć czas na oprowadzanie wycieczek, również w weekendy. To naprawdę ciekawe zajęcie. Dobra szansa na dodatkowe pieniądze i nauczenie się w praktyce rzeczy, które są uniwersalne – ciekawego opowiadania, komunikacji z grupą. 

Zgłoszeń na kurs można dokonywać do 15 kwietnia. Szczegóły poniżej:

---

NABÓR NA KURS PRZEWODNIKÓW MIEJSKICH PO LUBANIU
Dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju informuje, że od 30 marca do 15 kwietnia 2016 roku trwać będzie nabór na kurs przewodników miejskich po Lubaniu.
Kurs organizowany jest przez Łużyckie Centrum Rozwoju przy wsparciu Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Uczestnictwo w kursie jest nieodpłatne.
W kursie uczestniczyć może osoba, która:
- ukończyła 18 lat;
- nie była karana za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, co potwierdzi pisemnym oświadczeniem;
- posiada wykształcenie min. średnie;
- złoży pisemne oświadczenie o stanie zdrowia umożliwiającym wykonywanie funkcji przewodnika miejskiego
- do 15 kwietnia zgłosi swoje uczestnictwo za pomocą formularza dostępnego na stronie www.luban.pl i w Punkcie Informacji Turystycznej. Formularze przyjmowane będą w Punkcie Informacji Turystycznej - ul. Bracka 12, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30)

Program szkoleniowy kursu obejmuje 42 godziny zegarowe, na które złożą się zajęcia teoretyczne w formie wykładów oraz zajęcia praktyczne w formie ćwiczeń w terenie i wycieczek szkoleniowych.

Tematyka zajęć to: historia miasta, zabytki, ochrona przyrody, ogólne zasady bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i podstawowe przepisy prawne w turystyce, a także metodyce i etyce przewodnictwa. Zajęcia objęte programem kursu prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę.

Szczegółowy harmonogram zajęć zostanie opracowany po sformowaniu grupy szkoleniowej.

Kurs zakończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Osoby, które uzyskają w nim pozytywny wynik, otrzymają uprawnienia rekomendowanego przewodnika miejskiego po Lubaniu i będą polecane podmiotom zainteresowanym ich usługami.

Regulamin i formularz zgłoszenia dostępne są w załączniku i Punkcie Informacji Turystycznej.
Wszelkie informacje uzyskać można także pod numerem telefonu 75-722-25-41.


Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...