Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-06-2014

Od kilku lat w Lubaniu świętuje się nie tylko muzycznie. Ważnym elementem imprezy jest dzień poświęcony żywej historii, podczas którego można odbyć podróż w czasie. Cały rynek cofa się o kilkaset lat i wypełnia postaciami z epoki.

Przygoda z żywą historią na lubańskiej starówce zaczęła się w piątkowe popołudnie od otwarcia wystawy plenerowej i minikonferencji historycznej poświęconej rządom Jagiellonów na Górnych Łużycach. Zarówno pierwszy, jak i drugi punkt uroczystego otwarcia Dni Lubania spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta i gości z Czech. Podczas konferencji najwięcej emocji wzbudził wykład dr. Milana Svobody. Uczony z Liberca w przystępny sposób wyłożył wiedzę o Jagiellonach na tronie czeskim oraz udowodnił, że w XVI w. język polski i czeski były bardzo podobne. Ciekawy okazał się również jego wywód poświęcony problematyce „małej ojczyzny” w epoce wczesnonowożytnej. Rozpoczęcie najważniejszego dorocznego święta Lubania miało zatem poważny, wzniosły i merytoryczny charakter.

Drugi dzień z historią regionu w tle przybrał już inne oblicze.Tym razem było swobodnie, aktywnie, kolorowo i zabawnie. Lubański rynek przeobraził się w późnośredniowieczne targowisko wypełnione po brzegi rzemieślniczymi kramami. Centrum Lubania przez cały dzień tętniło jarmarcznym gwarem. Momentami zdawało się, że atmosfera minionych wieków powróciła. Jedną z takich magicznych chwil był niewątpliwie uroczysty wjazd do miasta Anny Jagiellonki – królowej Czech i Węgier. Monarchini jadąc wspaniałą karetą, zaprzężoną w dwa czarne konie przekroczyła granicę starówki ok. godz. 13. Towarzyszy jej dwie roty kolorowo ubranej piechoty. Przed Królową, na bruku ul. Brackiej, rozwinięto czerwony chodnik. Po obu jego stronach ustawił się lubański patrycjat. Gdy królowa wśród wiwatów, pozdrowień i wzniosłej muzyki przemierzała ul. Bracką, ubrana zgodnie z realiami epoki sześcioletnia Marysia wręczyła jej wielki bukiet kwiatów. Zaraz potem na część umiłowanej władczyni Burmistrz Lubania wygłosił mowę powitalną i odsłonił pamiątkową tablicę. Królowa odpowiedziała pięknym pozdrowieniem i udała się na rynek. Tam czekało na nią mieszczaństwo gotowe złożyć uroczysty hołd. Królowa i towarzyszący jej Władysław II Jagiellończyk zajęli miejsce na schodach przed głównym portalem ratusza. Lubanianie złożyli przysięgę wierności Koronie Czeskiej a Władysław potwierdził posiadane przez miasto przywileje. Ostatnim punktem pobytu w Lubaniu czeskiej władczyni było wniesienie na rynek kapelusza targowego, stanowiącego symbol królewskiej opieki nad handlem. Od tej chwili zabawa rozkręciła się na całego.
Ok. godz. 16. popis XVII – wiecznej musztry dała historyczna lubańska straż miejska. Muszkieterzy trzykrotnie obchodzili targowisko i trzykrotnie oddawali salwy z 5 muszkietów. Godzinę później w Sali Rajców została wystawiona sztuka „Raraszek”. Lubańscy aktorzy z teatru „Okular” pokazali prawdziwy kunszt. Wspaniałe stroje, wielkie zrozumienie odtwarzanych ról, mistrzowskie operowanie piękną polszczyzną dały oglądającym niezapomniane wrażenia. Polsko-czeska licząca 70 osób widownia nagrodziła aktorów gromkimi brawami.
Średniowieczne targowisko trwało do wieczora. O godz. 19 burmistrz Arkadiusz Słowiński podziękował wszystkim za udział w zabawie i zamknął ostatecznie „Dzień Historii”.

Dwa dni wspaniałej zabawy z historią regionu zawdzięczamy Muzeum Regionalnemu w Lubaniu, Łużyckiemu Centrum Rozwoju, Gimnazjum nr 3, Łużyckiej Drużynie Łuczniczej, aktorom teatru „Okular” i wrocławskiej grupie odtwórstwa historycznego „Solidarii”. Projekt „W jagiellońskim orszaku” był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Żywa historia opanowała również Kamienną Górę, gdzie w wyrobisku bazaltowym odbył się tradycyjny Turniej Łużyckiej Drużyny Łuczniczej. Łucznicy nie tylko mierzyli i strzelali, ale zaprezentowali efektowne walki.

Z kolei poważniej było na ogólnopolskim seminarium krajoznawczym pod hasłem przewodnim „Mijające krajobrazy Lubania”, które odbyło się w sobotę. Wygłoszone na nim referaty krążyły wokół historii lubańskiej gospodarki, pokazując dawniej istniejące obiekty i zakłady oraz przyrody. Pełną relację z seminarium znajdziecie Państwo tutaj.

MR/ŁCR

Zapraszamy do oglądania fotogalerii oraz relacji wideo.

 

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...