Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-05-2014

25 maja mieliśmy szansę oddać swój głos na kandydatów do europarlamentu. Nie wszyscy ją wykorzystali - ze wstępnych danych PKW, podającej wyniki z 91% obwodów, wynika, że w skali kraju frekwencja wyniosła 23,29%. Zwycięstwo podzielili między siebie kandydaci z list PiS (nieznaczna wygrana) i PO. Jak i na kogo głosowaliśmy w Lubaniu?

Zgodnie z nieoficjalnymi wynikami wyborów w Lubaniu, uprawnionych do głosowania było 18 015 osób. Do głosowania poszło 3 751 osób (ważnych głosów oddano 3605). A zatem frekwencja wyborcza w naszym mieście wyniosła 20.82%.
Najwyższą i najniższą frekwencję zanotowano w obwodach odrębnych - areszcie śledczym i szpitalu. Jeśli chodzi zaś o dzielnice Lubania, najchętniej do urn szli mieszkańcy Osiedla Piastów, w tym nieco chętniej w obwodzie obejmującym ulice „starego” osiedla – frekwencja nieco ponad 25%. Najniższą frekwencję odnotowano zaś w obwodzie nr 4 w Śródmieściu (ulice: Bankowa, Łączna, Armii Krajowej, Mickiewicza, Na Skarpie, Sikorskiego, Staszica).


Co byłoby, gdyby tylko lubanianie wybierali europosłów? Wyniki odbiegałyby od ogólnopolskich.
 

Wyniki w Polsce (według danych PKW, stan na 2014-05-26 04:30)


Wyniki w Lubaniu (według danych PKW, stan na 2014-05-26 04:30)


Jak widać na powyższym zestawieniu, lubanianie znacznie silniej niż wszyscy Polacy poparli kandydatów z list PO, SLD-UP a znacznie słabiej z PiS. Zgodnie z wynikami naszych głosów próg wyborczy przekroczyłaby Solidarna Polska, a poza stawką znalazłoby się PSL.

Nasza krajanka kandydująca do europarlamentu – Ewa Gutek – uzyskała około 4% wszystkich oddanych w Lubaniu głosów. Ostateczny wynik wyborów w Polsce będzie znany dziś wieczorem, wtedy okaże się, których 5 kandydatów  z Dolnego Śląska znalazło się wśród 51 polskich europarlamentarzystów. Szczegółowe wyniki wyborów dostępne będą na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Największe szanse mają „jedynki” z wiodących ugrupowań – w tym Bogdan Zdrojewski (PO), Dawid Jackiewicz (PiS), i Lidia Geringer de Oedenberg (SLD-UP) oraz Michał Kazimierz Ujazdowski (2 miejsce na liście PiS) i Danuta Jazłowska (2 miejsce na liście PO).
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...