Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
31-10-2013

Dzień Zaduszny jest okazją do refleksji i wspominania tych, którzy wiele dla nas znaczyli a już odeszli. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pożegnaliśmy na zawsze zacne i szanowane osoby, których życie wypełnione było tworzeniem historii naszego miasta i regionu. Przypominamy sylwetki niektórych z nich.

5 marca 2013 r. z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że odszedł od nas wieloletni społecznik, animator kultury i sportu, długoletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, radny Rady Miasta Lubań II i V kadencji - Zbigniew Paluch. Choć od kilku lat zmagał się z ciężką chorobą, to nadal angażował się w życie społeczne naszego miasta. Za wybitne zasługi dla rozwoju wychowania pozaszkolnego dzieci i młodzieży otrzymał odznakę honorową Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego. Był człowiekiem, którego spojrzenie zawsze było twórcze i pełne entuzjazmu. 8 marca br. tego znamienitego obywatela Lubania pożegnała cała lokalna wspólnota, wyrażając w ten sposób wdzięczność za trud i pasję jaką przez całe swoje życie wkładał w realizację wielu inicjatyw. Spoczął w alei zasłużonych wśród innych wybitnych obywateli Lubania.

21 marca bieżącego roku społeczność Lubania bardzo licznie przybyła na cmentarz komunalny, by pożegnać wspaniałego, a przy tym bardzo skromnego człowieka, Marka Trzęsowskiego. Ten szanowany mieszkaniec Lubania swoją pracą, osobowością, pasją społecznego działania i wielkim sercem na zawsze wpisał się w historię naszego miasta. Wraz ze swoim bratem Pawłem stworzyli rodzinną firmę, jedną z pierwszych po transformacji w kraju z polskim kapitałem. Był wzorem biznesmena, który zawsze kierował się etycznym kodeksem, dla którego ważne były kupieckie tradycje. Pan Marek cieszył się uznaniem i zaufaniem mieszkańców Lubania i dzięki temu został wybrany radnym II kadencji Rady Miasta Lubań. Powierzono mu wówczas funkcje zastępcy przewodniczącego tego gremium i przewodniczącego komisji budżetowej. Przez 15 lat pełnił także funkcje społeczne - był członkiem, później prezesem a przez ostatnie 8 lat zastępcą prezesa Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Lubaniu. Na jego pomoc mogły liczyć lubańskie stowarzyszenia i organizacje a przede wszystkim osoby potrzebujące. Zapamiętamy Go jako człowieka uśmiechniętego, optymistycznie patrzącego w przyszłość, jednocześnie wrażliwego na troski innych, życzliwego dla ludzi.


8 lipca 2013 r. odszedł od nas wieloletni społecznik, żołnierz AK, wspaniały pedagog – taki był profesor Ludwik Anioł. Ludwik Anioł urodził się w 1921 roku. W czasie wojny należał do Grupy Młodzieżowej AK, która działała w Obwodzie Krzepicko - Kłobuckim, Inspektoracie Północno - Śląskim (Tarnowskie Góry - Zawiercie), Okręgu Śląskim. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i w 1951 r. objął etat nauczyciela języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Lubaniu. W latach 1961 - 1975 pełnił funkcję zastępcy dyrektora szkoły. Od 1975 r. był dyrektorem - kustoszem Muzeum Osadnictwa Wojskowego w Lubaniu. Po przejściu na emeryturę w 1982 r. wciąż działał w takich organizacjach jak Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze, Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, Liga Ochrony Przyrody, Związek Harcerstwa Polskiego, Klub Byłych Nauczycieli Tajnego Nauczania w Jenielj Górze, Klub Pionierów Ziemi Lubańskiej, Światowy Związek Żołnierzy AK. Jego praca społeczna została nagrodzona licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami takimi jak: Krzyż Kawalerski Order Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Złota Odznaka "Zasłużony dla Dolnego Śląska" oraz innymi honorującymi jego działania na rzecz turystyki. W pamięci swoich uczniów, współpracowników i towarzyszy wędrówek pozostał jako człowiek mądry, skromny i uczciwy, a przy tym obdarzony ogromnym poczuciem humoru.

ŁCR

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...