Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-08-2013

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc wystąpiło z ciekawą inicjatywą – we współpracy z Urzędem Miasta Lubań odnowiło tablice informacyjne, zapełniło je informacjami o zabytkach i umieściło w pięciu punktach Lubania. Wszystkie pięć tablic upamiętnia nieistniejące obecnie obiekty, każdy z nich był bardzo ważny dla historii miasta.
Wszystkie nowe tablice łączy także to, że są położone w punktach oddalonych od centrum miasta, zlokalizowanych na dawnych przedmieściach.

- Lubań to nie tylko ścisłe centrum, Wieża Bracka i Trynitarska, kamieniczki w Rynku, ale wieki historii, która toczyła się poza miejskimi murami. To są bardzo ciekawe miejsca i historie, ale w tej chwili pomija się je i zapomina o nich. – mówi prezes Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, Janusz Kulczycki. Na początek postawiliśmy pięć tablic, wykorzystując zbiory członków stowarzyszenia, w tym głównie moje i Tomasza Bernackiego, ale mamy kolejne pomysły. Moim marzeniem jest, żeby każde z czterech wzgórz otaczających Lubań miało swoją tablicę, bo na każdym jest coś ciekawego ,w tej chwili została nam Góra Kapliczna, gdzie odbyła się bitwa pomiędzy mieszkańcami i husytami.


Każda taka inicjatywa, przybliżająca mieszkańcom i przyjezdnym ważne zdarzenia z naszej historii jest cenna. – mówi Burmistrz Miasta Lubania Arkadiusz Słowiński - Zwłaszcza ciekawe jest rozwijanie idei tropienia i pokazywania ludziom tego, co nie jest w tej chwili namacalne, dostępne, dodaje to poznawaniu historii smaku i tajemniczości.


Tablice zawierają krótkie informacje o historii obiektów oraz historii ich odkrywania a także reprodukcje przedstawiające obiekt lub wiarygodną rekonstrukcję na podstawie materiałów źródłowych. Ten oryginalny pomysł na pewno spodoba się zarówno turystom jak i mieszkańcom miasta, często i chętnie dociekającym jak dane miejsce wyglądało dawniej.
- W punkcie informacji turystycznej, czy oprowadzając po zabytkach, często odpowiadamy na takie pytania, ludzie są bardzo zaciekawieni, na przykład historią nieistniejącego kościoła św. Krzyża. Dlatego trzy nieistniejące zabytki uwzględniliśmy w projekcie „Pozwólmy przemówić zabytkom”, opracowując dla nich tablice i ulotki w trzech językach – jest to właśnie kościół św. Krzyża, dawne więzienie miejskie oraz kamienica kupiecka przy ul. Spółdzielczej – mówi Małgorzata Wąs, dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju – Tym bardziej cieszy mnie, że stowarzyszenia działające w naszym regionie kontynuują pomysł oznakowania zabytków zapoczątkowany „Spacerem po starym Lubaniu”. Nowe tablice stanowią część jednolitego systemu informacji o zabytkach tworząc tym samym kompleksową ofertę turystyczną dla osób odwiedzających region.


Poniżej lokalizacja i tematyka tablic:

- obóz jeniecki z okresu I Wojny Światowej - za dawną jednostką Straży Granicznej, od ul. Jagiellońskiej,


- szubienica miejska z 1492 roku – ul. Papieża Jana Pawła II (około 100 m przed zjazdem do autostrady),


- Harcerska Góra – tablica będzie stała od ul. Biwakowej (będzie ustawiona w sierpniu),


- schron przeciwlotniczy pod Kamienną Górą – tablica przy ul. Parkowej koło placu zabaw,


- skwer Św. Jakuba - tablica na skwerze przy ul. Zgorzeleckiej, gdzie stał szpital i kościół Św. Jakuba, tablica na trasie Via Regia i szlaku pątniczego.


 

Podstawy i ramy do tablic wykorzystano z niegdyś zdemontowanych tablic, które stały na Starym Mieście. Wymagały jednak sporej odnowy. Nowe tablice sfinansował UM Lubań, a teksty i zdjęcia nieodpłatnie przygotowali i udostępnili – J. Kulczycki, T. Bernacki i P. Dumanowski.
Zapraszamy do spacerów przedmieściami i samodzielnego zapoznawania się z treścią tablic oraz śledzenia kolejnych wydarzeń związanych z historią naszego miasta. Jeszcze w tym roku Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc chce zorganizować wystawę poświęconą lubańskiej szubienicy.
 

T. Bernacki/ŁCR
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...