Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-10-2023

Ok. 1220 r. na lewym brzegu rzeki Kwisy, założono miasto o nazwie Luban (obecnie Luban). Od momentu lokacji Lubania minęło już prawie 8 wieków. W tym czasie miasto wyrosło do rangi kluczowego węzła komunikacyjnego oraz ważnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego wschodniej części Górnych Łużyc. Pogranicze Górnych Łużyc i Dolnego Śląska od zawsze było obszarem przenikania się kultur, idei, wyznań oraz różnorodnych interesów politycznych, gospodarczych i militarnych. W konsekwencji krajobraz kulturowy tego subregionu zyskał niepowtarzalny koloryt. Z łatwością daje się tutaj odczuć zarówno ducha przeszłości jak i pozytywną energię teraźniejszości. W ramach subregionu Lubań zajmuje szczególne miejsce. Spuścizna kulturowa, jaką odziedziczyliśmy po dawnych mieszkańcach miasta umożliwia pasjonująca podróż w przeszłość. Z kolei szereg imprez organizowanych współcześnie pozwala ciągle na nowo odkrywać nowe twarze Lubania. Wśród nich najważniejsze miejsce zajmują koncerty, teatry uliczne, jarmarki świąteczne oraz imprezy historyczne. Ofertę kulturalną wzbogacają konferencje dotyczące regionu oraz wystawy.

 

Spacer po starym Lubaniu

Dzięki licznym tablicom informacyjnym pod zabytkami oraz bogatej ofercie ulotek poświęconych każdemu z nich, można odbyć pasjonującą podróż po starym Lubaniu. Na 14 tablicach znajdują się najbardziej podstawowe informacje na temat poszczególnych obiektów. Więcej informacji zawierają ulotki. Z kolei dla turystów, pragnących maksymalnie pogłębić swoją wiedzę, przygotowywany jest pakiet bogatych w treść i ikonografię przewodników. Dodatkowo od maja do października, w ostatnią sobotę miesiąca, o starym Lubaniu można porozmawiać z członkami miejskiej grupy odtwórstwa historycznego, którzy od godz. 12:00 do godz. 13:00 w historycznych strojach przemierzają centrum miasta (więcej w zakładce: XVII-wieczna straż miejska). W ciągu tygodnia, do dyspozycji turystów stoi również Muzeum Regionalne oraz  Lubańskie Centrum Historyczne, gdzie można oglądać wystawy poświęcone dziejom regionu oraz zaczerpnąć fachowej informacji.

 

 

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...